Jak skutecznie palić w kominku?

Jak skutecznie palić w kominku?

Jak skutecznie palić w kominku

Zastanawiasz się, jak palić w kominku? Niby to taka prosta sprawa. Wystarczy drewno, podpałka i zapałki, żeby rozpalić ogień. Zasadniczo faktycznie jest to wszystko, czego potrzebujesz, żeby napalić w swoim kominku. No może prawie wszystko, bo jest jeszcze jeden nieodzowny składnik tej receptury. Zastanawiasz się, jaki to składnik? Jest to wiedza o tym, jak zrobić to dobrze. O tym, że ważne jest, czym palisz w piecu, z pewnością już wiesz. Czy jednak słyszałeś, że ważny jest też sposób, w jaki to robisz?

Jest wiele sposobów na to by poprawić proces spalania. Ważne jest, czym palisz, jak przygotowujesz drewno, w jaki sposób rozpalasz a także jak dodajesz drewno w trakcie palenia. Właśnie tym tematem chcemy dziś się zająć.

Zanim zaczniesz palić w swoim kominku, czyli przygotowania

Drewno do palenia musi być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim chodzi o to, żeby pozbyć się jego wilgoci. Można kupić już gotowe suche drewno, ale możesz też przygotować je samodzielnie. Pamiętaj tylko, że należy zabrać się za to już wczesną wiosną, bo musi mieć ono odpowiednio dużo czasu na sezonowanie. Świeże drewno trzeba rozłupać na mniejsze polana i ułożyć w stertę lub na drewutni. Pamiętaj, żeby tak przygotowane drewno przechowywać na zewnątrz w przewiewnym miejscu, żeby mogło pozbyć się wody i później pięknie się palić, gdy już nadejdą chłodniejsze dni.

Nie wszystko do palenia w kominku się nadaje

Bardzo istotne jest, czym palisz w kominku. Pamiętaj, żeby nigdy nie umieszczać w palenisku drewna malowanego ani impregnowanego. Substancje te podczas spalania uwalniają toksyczne gazy, a więc mówiąc wprost w taki sposób po prostu się trujemy. W dodatku paląc takim drewnem zanieczyszczamy nie tylko powietrze, ale też sam kominek i instalacje, co przekłada się później na ich krótszą żywotność. Zdecydowanie nie jest więc warto eksperymentować z takim drewnem.

Jak już wspominaliśmy wcześniej drewno do palenia musi być suche. Dodatkowo drewno do palenia powinno mieć temperaturę pokojową. Jeśli więc przechowujesz drewno na zewnątrz lub w zimnym pomieszczeniu przed paleniem wnieś je do ciepłego pomieszczenia i pozostaw na minimum 24 godziny. Dopiero po takich przygotowaniach drewna możesz mieć pewność, że będzie się ono pięknie paliło.

Jak rozpalić ogień, czyli porad kilka dobrego palenia w kominku

Czysty piec grzeje lepiej

Pamiętaj, żeby dbać o czystość swojego kominka. Zaleca się, żeby raz w roku usunąć sadzę z paleniska oraz komina. Nawet niewielka warstwa sadzy zmniejsza wydajność kominka, ponieważ sprawia, że mniejsza ilość ciepła jest oddawana do pomieszczenia. Ciepłe powietrze zamiast ogrzewać Twój dom ucieka przez komin na zewnątrz. Dlatego warto jest dbać o czystość swojego kominka.

Ogień lubi powietrze

Drewno pali się najlepiej, gdy ma dostarczoną dużą ilość powietrza. Pamiętaj więc, żeby przed rozpalaniem całkowicie otworzyć dopływ powietrza do spalania. Generalnie chodzi o to, żeby płomienie były dosyć intensywne. W taki sposób otrzymujemy najwięcej ciepła ze spalanego drewna i generujemy najmniej zanieczyszczeń.

Dużo ognia, ale dymu mało

W przypadku dymu ze spalania mniej znaczy lepiej. Jeśli z komina wydobywa się trochę dymu i ma on jasny kolor, to jest to bardzo dobry znak. Oznacza to, że palenie w Twoim kominku jest optymalne. Jeśli natomiast zobaczysz ciemny i gęsty dym to oznacza to, że proces spalania jest zakłócony a płomień mało intensywny. To jest znak, że potrzebna jest Twoja interwencja, bo spalanie nie jest takie, jak być powinno.

Drewno drewnu nie równe

Pytanie, czym palić w kominku, jest bardzo istostne, bo mamy przecież różne rodzaje drewna. Możemy wyróżnić twarde i miękkie rodzaje drewna. Oba te rodzaje z kilograma dadzą tyle samo ciepła. Jednak twarde gatunki drewna dają więcej z ciepła niż te miękkie o tej samej objętości. Drewno miękkie jest zazwyczaj tańsze w zakupie, ale trzeba go kupić więcej niż tego twardego. Spala się ono szybciej i trzeba częściej dokładać je do pieca. Jednak miękkie drewno idealnie sprawdza się do palenia w kominku, Z uwagi na to, że spala się szybciej dając mniej ciepła, istnieje mniejsze ryzyko przegrzania.

Skuteczny sposób na palenie w kominku

Po pierwsze nie wkładaj pojedynczego polana drewna do kominka. Drewno nie lubi być samotne.  A tak poważnie chodzi o to, że pojedyncze polano często samo gaśnie. Więcej kawałków drewna ma większą powierzchnie, lepiej opływa je powietrza i ogrzewają się od siebie nawzajem podtrzymując proces spalania.

Jeśli chcesz szybko i skutecznie rozpalić w piecu, wypróbuj tę sprawdzoną metodę. Najpierw ułóż 2 kawałki w palenisku, na nich ułóż drewno rozpałkowe następnie ułóż rozłupane na pół polana, na to kostki rozpałki i zapal je. Jeśli masz w instalacji dobry ciąg, możesz spokojnie zamknąć drzwiczki i czekać aż w kominku zacznie palić się płomień. Teraz pozostaje już tylko zaparzyć w filiżance ulubioną herbatę i podziwiać rozpalający się ogień.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie palenia w kominku, śmiało zgłoś się do nas! A może po prostu zamarzył Cię nowy kominek? Tym bardziej zapraszamy do kontaktu z nami!

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o kominkach? Zapraszamy do lektury naszych pozostałych artykułów:

JAK WYBRAĆ KOMINEK?

Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach kominków

Share this post