Czym się kierować wybierając kominek?

Czym się kierować wybierając kominek?

Czym się kierować wybierając kominek?

Kominki towarzyszą nam od wieków. Już od kilkuset lat ogrzewają i zdobią nasze domy. Dawniej stały w centralnym punkcie zapewniając ciepło i często będąc jego jedynym źródłem w domach. Dziś funkcje grzewcze kominków również są istotne, ale nie da się ukryć, że współcześni miłośnicy kominków stawiają w dużej mierze na estetykę, styl i klimat domu. Możliwość spędzenia wspaniałych chwil przy ogniu to relaks i prawdziwy odpoczynek dla każdego, kogo uspokajają płomienie, trzask pękającego w nich drewna i iskry. Zanim jednak będziemy mogli pozwolić sobie na tak cudowny relaks, czeka nas mnóstwo pracy.

 

Rodzaje kominków

Kominków również nie ominęła rewolucja technologiczna. Ta prosta wydawałoby się konstrukcja ewoluowała przez dziesięciolecia i dziś niektóre kominki w niektórych odmianach nie przypominają tego, co jeszcze kilkaset lat temu było powszechnie wykorzystywane do ogrzewania domów. Oto podstawowe rodzaje stosowanych dziś kominków:

 

Kominki otwarte

Kominki otwarte cechuje mniejsza moc grzewcza. Stosowane są przede wszystkim jako element ozdobny. Wynika to faktu, że posiadają znacznie mniejszą moc grzewczą, aniżeli nowocześniejsze konstrukcje, ponieważ spora część ciepła ucieka z konstrukcji otwartej. Na potencjał grzewczy wpływa również fakt, że w otwartej konstrukcji z racji dopływu dużej ilości powietrza, drewno spala się znacznie szybciej. Zwykle wykonywane są z cegły na przykład klinkierowej. Do ich zdobienia zabudowy stosuje się wiele oryginalnych materiałów takich jak chociażby kafle ceramiczne.

Wkłady kominkowe

Znacznie bezpieczniejsze, wydajniejsze i dające wiele możliwości grzewczych (połączenie z płaszczem wodnym). Minimalizują ryzyko zaprószenia ognia, a także uwalniania się czadu w nowoczesnych konstrukcjach. Drewno używane jako paliwo w takim kominku spala się znacznie wolniej z racji lepszej cyrkulacji powietrza i odpowiedniego jego dopływu w zamkniętej konstrukcji. Instalacja z płaszczem wodnym pozwala na ogrzewanie całego budynku lub na przykład jedynie wody w instalacji. Zamknięta instalacja pozwala na większe bezpieczeństwo. Nie trzeba czekać aż dojdzie do całkowitego wygaszenia płomienia w kominku tego typu.

Piecyki wolnostojące

Popularne „kozy” wracają do łask i często używa się ich do wykonania naprawdę niesamowitych aranżacji wnętrz. Cechuje je największy wybór kształtów i rozmiarów, a także bardzo duża moc grzewcza. Można z ich pomocą wykonywać rozmaite aranżacje wnętrz, które w innym wypadku byłyby niemożliwe. Ustawienie takiego kominka nie wymaga od nas wiele prac budowlanych. Musimy dobrać jego rozmiar zgodnie z przeznaczeniem – ogrzewanie pomieszczenia czy też większy nacisk na funkcję ozdobną. Ich sporą zaletą jest również niski koszt zakupu.

Biokominki, kominki gazowe i elektryczne

Te rodzaje kominków stworzono z myślą o bezpieczeństwie i ekologii. Biokominki są napędzane ekologicznym paliwem, mogą być montowane nawet w mieszkaniach i w przeróżny sposób. Nie wymagają podłączania do przewodów kominowych. Kominki gazowe spalają drewno, ale działają na podobnej zasadzie jak kuchenka gazowa. Dzięki temu jest czyściej, szybciej i bezpieczniej. Kominki elektryczne nie wymagają żadnej instalacji poza elektryczną. Można je ustawić wszędzie (również w mieszkaniu), wewnątrz zobaczymy imitacją palącego się drewna.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kominka?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup kominka staniemy przed wieloma dylematami, które będzie trzeba rozwiązać, ponieważ kominki różnią się od siebie konstrukcyjnie i co za tym idzie również zasada działania może być inna. Na co więc zwrócić uwagę?

 

Moc wkładu grzewczego – moc musi być dobrana pod względem metrażu domu lub pomieszczenia, które będzie dogrzewane lub ogrzewane kominkiem. Zapotrzebowanie na energię cieplną będzie zależne od bardzo wielu czynników. Warto zatem skonsultować je z fachowcami. Sama moc grzewcza wynika z ilości i jakości spalanego wewnątrz kominka paliwa oraz techniki tego spalania. Dobranie zbyt dużego kominka będzie skutkowało jego brudzeniem się sadzą, a gdy dobierzemy nazbyt mały kominek, będzie on przeciążony i szybciej się zużyje.

 

Ruszt – wybranie kominka z rusztem przyspiesza spalanie drewna (przepływ powietrza od dołu pobudza proces spalania). Kominki z zamontowanym rusztem są zatem nieco mniej wydajne od konstrukcji, które go nie posiadają.

 

Komora spalania – najważniejszy element każdego kominka. Rzutuje bezpośrednio na wydajność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Konstrukcja komory powinna umożliwiać odpowiedni przepływ powietrza. Zbyt dużo, jak i zbyt mało powietrza w procesie spalania będzie dla nas niekorzystne. Komora ta również nie powinna pozwolić na wydostawanie się niedopalonych jeszcze gazów do komina, bowiem skutkuje to obniżeniem wydajności całej konstrukcji. Palenisko powinno być wyłożone wykładziną żaroodporną. Dzięki temu uzyskamy jeszcze większą wydajność kominka.

 

Walory estetyczne – to niezwykle ważna kwestia. Dziś zazwyczaj kominki nie stanowią głównego źródła ogrzewania domu, ale odpowiednio dobrany kominek będzie świetnie uzupełniał wnętrze Twojego domu i nada mu wyjątkowego charakteru.

 

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wkłady dobieramy przede wszystkim pod względem mocy grzewczej i estetyki. Znajdziemy wkłady narożne (montowane w rogu pomieszczenia), dwustronne (ogień widoczny po obu stronach), trójstronne (w ich wypadku aż z 3 stron możemy widzieć palenisko). Solidne wkłady kominkowe wykonane są z żeliwa o grubości od 4-6 mm. W przypadku, gdy chcemy dodatkowo za pomocą kominka ogrzewać wodę w naszym domu, doskonałym rozwiązaniem będą wkłady z płaszczem wodnym.

 

Nie sugerujmy się jedynie ceną. Słabsze materiały, z których wykonano kominek odbiją się błyskawicznie na jego wydajności grzewczej i pozorna oszczędność stanie się za jakiś czas przekleństwem. Wkłady ze słabszych materiałów są znacznie mniej odporne na działanie wysokich temperatur i szybciej przez to niszczeją. Kominek to inwestycja na wiele lat i nie warto na niej przesadnie oszczędzać.

 

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym w salonie

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest wykonywany z bardzo trwałego żeliwa. Konstrukcja ta różni się od klasycznych wkładów kominkowych wyposażeniem w stalowy wymiennik wodny. Umożliwia on połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania. Tym sposobem część energii uzyskiwana w naszym kominku będzie ogrzewała więcej niż jedno pomieszczenie, a więc tego typu kominek pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku innymi metodami.  Wymiennik wodny zwykle znajduje się w czopuchu wkładu lub też wmontowany jest w jego korpusie. Dodatkowe zabezpieczenia w takim rodzaju wkładu zapobiegają nadmiernemu przegrzaniu się wody.

Instalacja taka uchodzi za bardzo bezpieczną i ekonomiczną. To podwójna korzyść. Z jednej strony cieszymy się chwilami spędzonymi przy kominku, z drugiej strony rozpalenie ognia w kominku nie jest marnotrawstwem energii, bowiem jej część ogrzeje cały budynek.

Tego rodzaju kominki również są wykonywane w sposób niezmiernie estetyczny, stylowy i odmieniają na lepsze wnętrza, w których zostaną zainstalowane.

 

Wkłady kominkowe – przykładowe realizacje

Oto przykładowe realizacje instalacji kominkowych w domach i mieszkaniach. Skontaktuj się z nami. Być może Twój dom również odmieni się nie do poznania dzięki kominkowi. Nasi doradcy pomogą Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania zarówno pod względem technicznym oraz estetycznym.

12
21
2013-11-15-14.00.51-11
2013-10-23-18.26.59-11
20151031_150617

Jesteśmy certyfikowanym dystrybutorem, nasza firma istnieje już od wielu lat. Gwarantujemy bezpłatną poradę, katalogi oraz pomiar. Skontaktuj się z nami. U nas zawsze czeka na Ciebie profesjonalna pomoc i porada!

Share this post