Piecyk wolnostojący – alternatywa kominka

Piecyk wolnostojący – alternatywa kominka

Piecyk wolnostojący – alternatywa kominka

Jeszcze do pewnego czasu, wiele osób uważało piecyk wolnostojący w salonie, za coś staromodnego, obciachowego. Obecnie, zainspirowani przez styl skandynawski powracamy do montowania piecyków wolnostojących w naszych domach.

Przede wszytskim, dzisiejsze piece wolnostojace, dzięki swojej nowoczesnej budowie i dużej szybie przypominają kominki. A chyba każdy z nas chciałby mieć kominek w swoich wnętrzach. Niestety wiele osób nie posiada miejsca na zabudowę kominkową lub nie chcę przeznaczać wielu pieniędzy na ten cel, wówczas osoby te, z powodzeniem mogą zakupić kominek wolnostojący. Jest on tańszy niż kominek tradycyjny, łatwiejszy w montażu, no i nie zajmuje dużo miejsca.

Decydując się na piec wolnostojący, mamy szeroki wybór w ich wielkości, kształcie czy kolorze. Możemy wybrać piecyk o tradycyjnym wyglądzie tzw. “koze”, lub dopasować piecyk do nowoczesnego wnętrza i wybrać bardziej modernistyczny design. W ofercie firm znajdziemy piecyki  zbudowane z kafli ceramicznych, piecyki o korpusie metalowym,  piecyki otoczone kamieniem naturalnym, wybór jest ogromny.

Rodzaje pieców wolnostojących

Ważnym aspektem, przy wyborze kominka wolnostojącego, jest również jego funkcjonalność. Przecież głównym zadaniem pieca, jest ogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje. Na rynku dostępne są:

  • Piecyki na drewno
  • Piecyki na pelet
  • Piecyki wolnostojące akumulacyjne – dzięki zastosowaniu wewnątrz nad paleniskiem specjanych mas akumulacyjnych, zwiększamy wydajnośc piecyka. Energia cieplna zakumulowana w krążkach oddaje ciepło nawet do 12 godzin od ostatniego załadunku paliwa.
  • Piecyki wolnostojące konwekcyjne – ciepłe powietrze unoszące z piecyka rozprzestrzenia się równomiernie po całym pomieszczeniu
  • Piecyki z nadmuchem gorącego powietrza (np. na pelet) – wytwarzają gorące powietrze służące do ogrzania pomieszczenia, w którym zaintalowane jest urządzenie oraz, zależnie od modelu, również pomieszczeń sąsiędnich (poprzez specjalne kanały)
  • Piecyki z płaszczem wodnym – poprzez spalanie wytwarzają gorącą wodę zasilającą grzejniki lub panele grzewcze ogrzewania podłogowego. Przy pomocy specjalnych zestawów montażowych, mogą one być również podłączone do istniejącej instalacji grzewczej i wytwarzać ciepłą wodę użytkową. Gorąca woda może być gromadzona w specjalnych zasobnikach ciepła dla zapewnienia ciągłej dostępności wody w żądanej temperaturze.

Podsumowanie

Warto wziąć pod uwagę piecyk wolnostojący w salonie jako alternatywa kominka. To urządzeni, choć małę, jest bardzo atrakcyjne i zapewne będzie przykuwało uwagę swoim oryginalnym wyglądem. Zapewne, niekórych zachęci również fakt, że dostępne obecnie piecyki wolnostojące mają naprawdę dużą wizję ognia. Możęmy wyróżnić piecyki z dwoma narożnymi szybami, piecyki z szybami z trzech stron (wizja ognia 180 stopni), piecyki z szybą zaokrąglona. Do dyspozycji są także piecyki z korpusem obrotowym, wobec tego użytkowik takiego piecyka może podziwiać hulające płomienie z każdego zakątka salonu.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiele osób będzie brało pod uwagę piecyki wolnostojące jako alterantywę kominka w swoich wnętrzach. Są to produkty naprawdę godne uwagi nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale przed wszystkim na swój wygląd.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *