Piecyk wolnostojący – alternatywa kominka

Piecyk wolnostojący – alternatywa kominka

Piecyk wolnostojący – znakomita alternatywa dla kominka

Jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że piecyki (dawniej zwane „kozą”) to relikt przeszłości. Dzisiaj jednak coraz częściej powracamy do montowania piecyków wolnostojących. Inspiruje nas do tego styl skandynawski oraz specyficzna aura XX-wiecznego wzornictwa, które wnoszą do wnętrz powiew świeżości.

Produkowane dziś piece wolnostojące, dzięki swojej nowoczesnej budowie, są łatwiejsze w montażu niż tradycyjne kominki, zajmują o wiele mniej miejsca, a do nich montażu nie potrzebujemy wykwalifikowanej ekipy remontowej. Kolejną kwestią, której nie sposób pominąć jest cena – kominki wolnostojące wbrew pozorom są wariantem tańszym.

Kominki wolnostojące są dostępne w stylistyce doskonale komponującej się zarówno z nowoczesnymi wnętrzami, jak i tymi urządzonymi w tradycyjny sposób. Producenci oferują je w różnych wariantach, w zależności od wielkości, kształtu i koloru. Znajdziemy także piecyki zbudowane z kafli ceramicznych, piecyki o korpusie metalowym, a nawet piecyki otoczone kamieniem naturalnym. Zdecydowanie nie powinniśmy narzekać na brak możliwości wyboru rozwiązania w jak największym stopniu dostosowanego do naszych potrzeb, możliwości i specyfiki konkretnego pomieszczenia, w którym piecyk ma stanąć.

Rodzaje pieców wolnostojących

 

Styl oraz materiał wykonania to niezwykle istotne czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę wyborze odpowiedniego pieca wolnostojącego. Najważniejszym aspektem powinna być jednak jego funkcjonalność, czyli zdolność do ogrzewania pomieszczenia. W ofercie producentów znajdziemy m.in.:

  • piece na drewno – czyli „klasyk” opalany drewnianymi polanami;
  • piece na pellet – szczególnie dobrze sprawdzają się w ogrzewaniu otwartych przestrzeni pozbawionych drzwi. Są ergonomiczne, ponieważ nie trzeba montować ich do przewodu kominowego;
  • piecyki wolnostojące akumulacyjne – wyróżniają się na tle innych swoją niezwykłą wydajnością. Zastosowano w nich specjalne masy akumulacyjne, dzięki którym są w stanie ogrzewać pomieszczenie nawet przez 12 godzin od ostatniego załadunku paliwa. Wszystko za sprawą specjalnych krążków, w których gromadzi się ciepło;
  • piecyki wolnostojące konwekcyjne – ciepłe powietrze unoszące się z piecyka rozprzestrzenia się równomiernie po całym pomieszczeniu;
  • piecyki z nadmuchem gorącego powietrza – wytwarzają gorące powietrze służące do ogrzania pomieszczenia, w którym zostały zainstalowane, oraz pomieszczeń sąsiednich (poprzez specjalne kanały);
  • piecyki z płaszczem wodnym – wytwarzają gorącą wodę, która jest rozprowadzana także do grzejników lub paneli grzewczych ogrzewania podłogowego. Mogą być również podłączone do istniejącej instalacji grzewczej i wytwarzać ciepłą wodę użytkową (gromadzoną w zasobnikach ciepła).

Parametrem, na który bez wątpienia warto zwrócić uwagę jest tzw. wizja ognia, czyli określony rodzaj przeszklenia, przez które możemy podziwiać płomienie. Szyba kominkowa może być m.in. zaokrąglona, panoramiczna lub umieszczona z każdej strony korpusu obrotowego, a dodatkowo docięta na wymiar. To właśnie dzięki niej możemy stworzyć w pomieszczeniu kameralną atmosferę i ocieplić wnętrze nie tylko w dosłownym znaczeniu tego słowa.

Piec wolnostojący może stanowić doskonałą alternatywę dla kominka. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, będzie z powodzeniem ogrzewać pomieszczenie przez wiele godzin, pełniąc jednocześnie rolę oryginalnego elementu dekoracyjnego.

Podsumowanie

Warto wziąć pod uwagę piecyk wolnostojący w salonie jako alternatywa kominka. To urządzeni, choć male, jest bardzo atrakcyjne i zapewne będzie przykuwało uwagę swoim oryginalnym wyglądem. Zapewne, niektórych zachęci również fakt, że dostępne obecnie piecyki wolnostojące mają naprawdę dużą wizję ognia. Możemy wyróżnić piecyki z dwoma narożnymi szybami, piecyki z szybami z trzech stron (wizja ognia 180 stopni), piecyki z szybą zaokrąglona. Do dyspozycji są także piecyki z korpusem obrotowym, wobec tego użytkownik takiego piecyka może podziwiać hulające płomienie z każdego zakątka salonu.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiele osób będzie brało pod uwagę piecyki wolnostojące jako alternatywę kominka w swoich wnętrzach. Są to produkty naprawdę godne uwagi nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale przed wszystkim na swój wygląd.

Share this post