Sauna sucha

Sauna sucha – relaks, ale przede wszystkim samo zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza, wody, a przede wszystkim żywności mają ogromny wpływ na samopoczucie oraz wydolność organizmu Kiedy dodamy do tego także przemęczenie, stres i codzienne nerwy, okazuje się, że właściwie jesteśmy atakowani z każdej strony. Jak ograniczyć wpływ tych niekorzystnych czynników? Wizytą w saunie! W jakiej? Do wyboru mamy dwa rodzaje – saunę suchą i parową.

 

Sauna sucha (zwana także szwedzką) to długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu rozgrzanym do temperatury 95°C o wilgotności 10%. Idealną temperaturę wytwarza piec z rozgrzanymi kamieniami. Chwile spędzone w tak ciepłym pomieszczeniu nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie (eliminują skutki przemęczenia, usuwają toksyny z organizmu, poprawiają krążenie), lecz także zapewniają kompleksowy relaks i odpoczynek.

Sauna sucha

Co jeszcze warto wiedzieć?

Sauna musi być zbudowana z naturalnych materiałów. Ze względu na kontakt ze skórą, drewno z którego powstają ławki, ściany oraz wewnętrzne wykończenie powinno pochodzić z osiki lub lipy, a także być pozbawione sęków i żywicy. Jak wiemy, nawet krótkotrwałe przebywanie w lesie, powoduje spadek hormonu stresu, wzmacnia układ odpornościowy i pobudza organizm do regeneracji – drewno najzwyczajniej w świecie pozytywnie wpływa na samopoczucie. W saunie nie jest inaczej!

 

Chociaż w pierwszej chwili może to dziwić… sauny się nie sprząta. Tak, czyszczenie jej jest właściwie mało spotykane. Wszystko to za sprawą wysokiej temperatury, która działa dezynfekująco na bakterie. Warto jednak pamiętać o tym, że dłużej utrzymamy saunę w czystości, jeśli będziemy do niej wchodzić bezpośredni po wzięciu prysznica.

 

Sauna sucha – dodatkowe akcesoria

Odpowiednie drzwi. Drzwi przeznaczone do suchej sauny, ze względów bezpieczeństwa, muszą otwierać się na zewnątrz, powinny być także wykonane z drewna lub szkła (najlepiej jeśli osłony są przezroczyste). Na rynku dostępne są także modele przesuwne z magnetycznym zamkiem – chodzi o to, aby nie istniała możliwość zatrzaśnięcia się w środku.

 

Piecyk i pozostałe akcesoria. Piecyk musi być odpowiednio dopasowany do powierzchni sauny. Przyjmuje się, że każdy na 1,3m2 powierzchni wymagana jest moc 1kW. Oprócz piecyka, który jest absolutnie niezbędny, warto również zamontować inne akcesoria. Oczywiście poradzimy sobie bez nich, ale wskazane jest, by o nich pamiętać ze względu na komfort użytkowania i niezaprzeczalny. Mogą to być np. wieszaki na ręczniki, olejki zapachowe, klepsydra do odmierzania czasu, drewniany parawan odgradzający piecyk od reszty urządzenia czy – wreszcie – balia, czyli ocynkowana wanna.

 

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o budowie i rodzajach saun oraz by zobaczyć nasze najlepsze produkty. Wszystkim klientom oferujemy indywidualne podejście, profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie montażu urządzenia.