Menu
Menu

Granity

Granit

to głębinowa kwaśna skała o budowie jawnokrystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu. Granit przybiera różne barwy, najczęściej szare, jasnoszare, niekiedy prawie białe, białoróżowe, zielone, czerwone, ciemnoszare i inne. Granit jest najpospolitszą skałą magmową. Występuje w utworach wszystkich er i na wszystkich kontynentach. W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce.

Ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania, walory estetyczne oraz wytrzymałość i kwasoodporność jest używany w budownictwie jako kamień budowlany (bloki, krawężniki, kostka, grys) i dekoracyjny (płyty okładzinowe, schody, parapety, zabudowy kominka, blaty kuchenne, blaty łazienkowe).

Przydatne linki:

Granit vs Marmur

Blaty kuchenne wykonane z granitu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania oraz  na wysokie temperatury, a ta cecha w blatach kuchennych odgrywa bardzo ważną rolę. Kiedy na granitowej powierzchni postawi się gorący garnek, lub inne gorące naczynie, nie powinno ono zostawić żadnego śladu. Kamień ten w pewnym stopniu jest także odporny na działanie środków chemicznych, a to również ważne, bo chyba każdy używa detergentów, aby utrzymać czystość w kuchni lub łazience. Wykonane przez Girra blaty są impregnowane specjalnymi środkami, dzięki czemu blat zabezpieczony jest przeciw powstawaniu śladów po wylaniu np. substancji chemicznych, octu, oleju.

Chyba najważniejszą cechą blatów z granitu jest jego estetyczny wygląd. Każda kuchnia z blatem granitowym wygląda elegancko, luksusowo oraz ponadczasowo.

Kamień ten można poddawać obróbce, dzięki specjalnym maszynom, można przycinać i formować wiele kształtów, aby wnętrza wyglądały unikalnie. Obróbka granitu jest bardzo trudna, dlatego powinny się zajmować tym firmy w tej dziedzinie wyspecjalizowane. Blat wykonany z granitu choć jest bardzo twardy, może ulec uszkodzeniu, wówczas jego naprawa jest trudna. Może dojść do tego, że trzeba będzie wymienić cały blat na nowy.

Zapraszamy do lektury artykułu:

10 ARGUMENTÓW DLACZEGO WYBRAĆ KAMIEŃ NATURALNY

GRANITY DOSTĘPNE W OFERCIE NASZEJ FIRMY: