Blaty kamienne – Co warto wiedzieć?

blaty kamienne co warto wiedziec

Blaty kamienne – Co warto wiedzieć?

Blaty kamienne – co warto wiedzieć?

Blaty kamienne są idealną propozycją i rozwiązaniem zarówno do kuchni, jak i łazienki. Kamień jest dużo bardziej wytrzymały, odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz temperaturę, dzięki temu pozwala to na dużo dłuższe użytkowanie. Odpowiednio zaimpregnowany blat kamienny jest także łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż klasyczny blat z okleiną.

Blaty kamienne do kuchni

Wybór kamienia naturalnego na blat kuchenny zależy tak naprawdę od gustu i preferencji klienta. W kuchni o nowoczesnych wyglądzie świetnie sprawdzą się takie kamienie jak granit, porfiry, bazalt, a w szczególnych wypadkach marmur i trawertyn (dwa ostatnie są mniej odporne na zabrudzenia).

Szerokie możliwości obróbki kamienia pozwalają osiągnąć mocno zróżnicowane efekty. Odpowiedni sposób piaskowania nada wyjątkowy odcień a dodatkowe polerowanie i impregnacja odpowiedniego blasku, który nada kuchni wyjątkowego wyglądu. Wysoko polerowany kamień, przy niskich nakładach pracy sprawia, że blat zawsze lśni czystością. W klasycznych wnętrzach lepiej sprawdzają się blaty kamienne z delikatnie oszlifowaną nawierzchnią, bez nadawania jej połysku. Takie blaty sprawdzą się idealnie w kuchni w stylu angielskim lub prowansalskim, niepolerowany kamień połączy się zarówno z ceglanymi dodatkami, jak i delikatnymi drewnianymi elementami wyposażenia.

Coraz popularniejsze w aranżacji blatów kuchennych stają się również konglomerat i spiek kwarcowy. Konglomerat to połączenie kwarcu oraz dodatkowych substancji wzmacniających właściwości kamienia, natomiast spiek to zmielone skały granitowe z dodatkiem glinek, topników skaleniowych i barwników. W ten sposób uzyskuje się naturalny i wysoko wytrzymały blat, często wzmocniony specjalną siatką. Konglomerat i spiek w odróżnieniu od naturalnego kamienia cechuje się szeroką gamą kolorystyczną i niespotykaną naturalnie głębią kolorów.

Blaty kamienne do łazienki

Blaty kamienne ze względu na swoje właściwości świetnie sprawdzają się również w łazience. Możliwości doboru kamienia dekoracyjnego do łazienki pozwalają na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji w każdym wnętrzu. Odpowiednie dopasowanie ścian, podłóg, blatów, a także armatury łazienkowej z wykorzystaniem elementów kamiennych, zaspokoi nawet najbardziej wymagającego klienta.

Wysoka odporność na wilgoć, temperaturę i zabrudzenia to najważniejsze zalety blatów kamiennych wykorzystywanych w łazience. Dzięki temu nie musimy martwić się, że z biegiem czasu blat zacznie „puchnąć” od wilgoci, przypali się, gdy odłożymy gorącą prostownicę, albo zostaną trwałe i nieprzyjemne żółte plamy po kosmetykach.

Dlaczego wybrać blaty z kamienia?

Blaty kamienne posiadają niezaprzeczalnie wiele cech, które podnoszą ich wartość użytkową. Zwłaszcza w pomieszczeniach o dużej eksploatacji, właśnie takich jak kuchnia i łazienka. Kamień jako naturalnie twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne służy przez długie lata bez konieczności wymiany uszkodzonych elementów. Jest też odporny na ciepło, nie uszkadza się pod jego wpływem ani nie odbarwia. Nie trzeba się zatem martwić w momencie, gdy odłożymy na niego gorące naczynie lub prostownicę w łazience. Kamień jest też naturalnie odporny na wilgoć, sprawdzi się więc idealnie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności takich jak kuchnia i łazienka.

Każdy blat przed montażem jest również impregnowany odpowiednimi środkami chemicznymi, w ten sposób na powierzchni blatu tworzy się warstwa ochronna, która wnika również w mikroszczeliny kamienia i zapewnia dodatkową ochronę. Równie odporne są konglomerat i spiek, które już na etapie mieszania i prasowania zyskują wysoką wytrzymałość. Kamień jest także środowiskiem nieprzyjaznym bakteriom, zapobiega to ich nadmiernemu namnażaniu, a także ogranicza ich żywotność. Nie trzeba zatem stosować silnych środków czyszczących, by zachować odpowiednią czystość.

Naturalny kamień ma także wady. Projektując pomieszczenie z wykorzystaniem blatów kamiennych, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim wagę kamienia. Nie zaleca się bowiem projektowania blatów grubszych niż 2 – 3 cm, ponieważ będą one zbyt ciężkie i wymagać będą specjalnej konstrukcji nośnej, która zajmuje dużo miejsca. Jeśli jednak zależy nam, by w projekcie blat wyglądał na grubszy, można zastosować podklejki na krawędziach, które będą imitować boczną ściankę blatu, lub skorzystać z lżejszego konglomeratu.

Blaty kamienne – jak czyścić?

Kamień naturalny odporny jest na wiele czynników zewnętrznych między innymi na zaplamienia. Niezależnie zatem czy zostanie wykorzystany na mało używany blat w łazience, czy na mocno eksploatowany blat na wyspie kuchennej będzie służył nam przez długie lata. Należy jednak zadbać o jego odpowiednią pielęgnację.

Do codziennej pielęgnacji blatu z kamienia wystarczy woda. Po każdym użyciu warto przetrzeć go miękką ściereczką nasączoną wodą, a następnie wytrzeć na sucho. W ten sposób pozbędziemy się większości zabrudzeń. Jeśli jednak kamień na blacie zanieczyścimy np. tłuszczem, trzeba będzie go przemyć za pomocą delikatnego detergentu, na przykład mydła. Do czyszczenia kamiennych blatów nie używa się żadnych szczotek, druciaków ani silnych środków chemicznych, które mogą rysować powierzchnię kamienia i pozbawiać go koloru. W przypadki silnych i trwałych zabrudzeń najlepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy czyszczącej, która dobierze odpowiednie metody czyszczenia, które usuną zabrudzenia, ale nie zniszczą kamienia.

Mniej więcej co 5 – 7 lat zaleca się również odświeżenie impregnacji blatu. Można to zrobić samemu odpowiednimi środkami, jeśli jednak obawiamy się zniszczenia blatu najlepiej zwrócić się z tym do firmy, która ten blat montowała.

Blaty kamienne – realizacje

Odpowiednio dobrany kamień sprawdzi się w każdym miejscu – zarówno w kuchni, jak i łazience. Kamień naturalny występuje w szerokiej gamie kolorów. Granit przybiera najczęściej barwy szare, jasnoszare, niekiedy prawie białe, białoróżowe, zielone, czerwone i ciemnoszare. Porfiry natomiast w zależności od gatunku występować mogą w barwie białej, szarej, zielonawej, czerwonawej, brązowawej, różowawej, żółtawej, brunatnej, a nawet czarnej. W przypadku spieków i konglomeratu barwa zależy wyłącznie od wyobraźni, ponieważ w trakcie produkcji można dodać barwnik w dowolnym kolorze.

Zobacz przykładowe realizacje blatów z kamienia

konglomerat kwarcowy na blat kuchenny
blaty kamienne realizacje
blat_kamienny_do_kuchni_marmur_bialy_kuchnia_nowoczesna-min
blaty_kamienne_do_kuchni_blaty_kuchenne_kuchnia_nowoczesna_luskusowa_czarny_granit-min
Neolith_Hotel_Bathroom_2

Jesteśmy certyfikowanym dystrybutorem, nasza firma istnieje już od wielu lat. Gwarantujemy bezpłatną poradę, katalogi oraz pomiar. Skontaktuj się z nami. U nas zawsze czeka na Ciebie profesjonalna pomoc i porada!

Share this post