Kominek gazowy – zalety i wady

Kominek gazowy – zalety i wady

Kominek gazowy – zalety i wady

Na pewno nie raz już zastanawiałeś się podczas remontu,  jaki kominek wybrać – tradycyjny, czy gazowy? Zarówno kominek tradycyjny, jak i gazowy posiadają wiele zalet i wad. Dziś kilka słów o tej drugiej opcji, czyli kominku gazowym, jego wadach i zaletach i kiedy warto go wybrać.

Zalety kominka gazowego

Zacznijmy może od opisy jednej z największych zalet kominka gazowego czyli od łatwości użytkowania. Kominek gazowy, jest prosty w użytkowaniu, nie potrzeba tak jak w przypadku kominka tradycyjnego, ciągłego kontrolowania procesy spalana, czy dokładania drewna aby utrzymać jak najdłużej ogień, a później uciążliwego sprzątania popiołu z paleniska. Należy jedynie dostarczyć gaz do wkładu, czy to z butli czy z instalacji gazowej i to prawie wszystko. Właściciel kominka gazowego, nie ma także problemu z kupowaniem i przechowywaniem drewna, tak jak to ma miejsce w przypadku kominków tradycyjnych.

Aby odpalić kominek gazowy wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk pilota, tabletu lub w innych modelach użyć zapalniczki. Działa on natychmiast po włączeniu, użytkownik może jedynie wyregulować pożądaną wysokość płomienia i cieszyć się piękną wizją ognia. Niektóre modele można dodatkowo programować – kiedy mają się uruchomić, na jak długo i kiedy mają się wyłączyć.

Kolejna zaleta na pewno ucieszy posiadaczy mieszkań – mogą być użytkowane w pomieszczeniach, które nie posiadają przewodów dymowych. Wystarczy dobry, drożny szyb wentylacyjny. Jest jednak ograniczenie – zgodnie z przepisami budowlanymi w budynku wielorodzinnym można umieścić kominki gazowe o mocy do 5 kW.

Po wyłączeniu kominka, nie ma potrzeby czyszczenia paleniska lub szyby aby włączyć go ponownie.

Mogłoby się wydawać, że przy zastosowaniu wybuchowego paliwa, użytkowanie tego rodzaju kominka jest niebezpieczne. Nic bardziej mylnego. Technika cały czas idzie do przodu, dlatego nowoczesne urządzenia są wyposażone w systemy kontrolujące poziom bezpieczeństwa – kiedy płomień nieoczekiwanie zgaśnie, natychmiast zostaje odcięty dopływ gazu. Tak samo jest w przypadku, kiedy w szybie odprowadzającym spaliny nie ma ciągu – wówczas kominek przestaje działać. Tak więc, nie ma się czego obawiać.

Kominek gazowy tak jak kominek tradycyjny, również oddaje ciepło do pomieszczenia, co sprawia, że spędzone przy nim zimne wieczory będą przyjemne i niezapomniane.

 

Wady kominka gazowego

Kominki gazowe posiadają także kilka wad. Po pierwsze, do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, należy doprowadzić instalację gazową z sieci – co w niektórych przypadkach może być problemem – lub umiejscowić gdzieś butlę z gazem ziemnym.

Po drugie, tego rodzaju kominki są imitacją kominków tradycyjnych. Pomimo tego, że imitacje paliwa ( drewna lub kawałków węgla) są coraz bardziej realistyczne, wciąż pozostają tylko atrapą. Nie ma możliwości uzyskania hulających iskierek po palenisku.

Nie należy zapominać także o rachunkach za prąd, oraz regularnym serwisowaniu aby wszystko działało tak jak należy.

Budowa kominka gazowego

Pomimo tego, że kominki tego typu z zewnątrz wyglądają jak zwyczajne Kominki, różnią się one budową. Szyby kominków na gaz mają wiele wielkości i kształtów, występują szyby proste, narożne, panoramiczne, vis a vis czyli tzw. tunel.

Korpus wykonany jest najczęściej ze stali, wewnątrz znajdują się specjalne palinki, dzięki którym płomienie do złudzenia przypominają te, podczas spalania w kominku tradycyjnym. Wewnątrz umiejscowione są również imitujące opał szczapy drewna lub kawałki węgla, wykonane są one najczęściej z ceramiki. Bardzo ważne aby atrapy te odpowiednio ułożyć we wnętrzu wkładu, aby płomień pomiędzy nimi wyglądał zadowalająco.

Poniżej filmik przedstawiający kominek gazowy, znajdujący się  w naszym salonie:

Podsumowując, zalety kominków gazowych przewyższają ilość wad, co sprawia, że osoby, które zastanawiają się nad zamontowaniem kominka w domu, powinny brać pod uwagę nie tylko kominki tradycyjne, ale także kominki gazowe.

Chcesz wiedzieć więcej o kominkach gazowych?

Kominki gazowe

Nadal się zastanawiasz, czy kominek gazowy jest dobrym rozwiązaniem i czy sprawdzi się w Twoim domu? Pamiętaj, że możesz śmiało kontaktować się z nami i my z pewnością rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Jesteśmy certyfikowanym dystrybutorem, nasza firma istnieje już od wielu lat. Gwarantujemy bezpłatną poradę, katalogi oraz pomiar. Skontaktuj się z nami. U nas zawsze czeka na Ciebie profesjonalna pomoc i porada!

Share this post