Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach kominków

Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach kominków

Wszystko, co musisz wiedzieć zanim kominek zagości w Twoim domu

Na dobre funkcjonowanie kominka składa się wiele czynników. Nie wystarczy tylko pójść do sklepu i wybrać kominek który wpadnie nam w oko. Oczywiście wygląd jest ważną kwestią, ale nie jedyną, na którą trzeba zwrócić uwagę wybierając swój wymarzony kominek. Dobrze dobrany kominek będzie służył nam przez wiele lat, chroniąc przed chłodem i dając radość z patrzenia na ogień. Właśnie dlatego warto dobrze przygotować się do podjęcia tej decyzji a najlepiej po prostu powierzyć dobór kominka specjalistom. W tym artykule chcemy przybliżyć temat wymagań współczesnych instalacji kominkowych. Zapraszamy do lektury!

Po pierwsze wentylacja

Wentylacja jest niezwykle istotną sprawą, jeśli chodzi o ogrzewanie domu kominkiem. Kominek musi mieć zapewniony odpowiedni dopływ powietrza, żeby mógł funkcjonować zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Tylko wówczas drewno w kominku dobrze się spala a dym nie zanieczyszcza nam wnętrza pomieszczenia. Nikt nie chce przecież dymu w pomieszczeniu, jako efektu ubocznego posiadania kominka! Aby móc więc się cieszyć ciepłem płonącego ognia bez konsekwencji musimy zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do spalania.

Jest na to kilka sposobów. Powietrze może być dostarczane z zewnątrz poprzez nawietrzniki w ścianach, poprzez kanały powietrza zewnętrznego lub bezpośrednim przyłączem do kominka.

Pamiętaj, że wentylacja poprzez otwory w oknach zdecydowanie nie jest wystarczająca. Zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę nowe budynki, które są już wykonywane w standardzie budynków energooszczędnych lub nawet pasywnych.

Nowoczesny sposób spalania, czyli spalanie zamknięte

Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu a więc i kominki idą z duchem czasu. Jak już wspominaliśmy dzisiejsze trendy w budownictwie kładą duży nacisk na szczelność budynków. Nowoczesne budynki są wykonywanie w standardzie energooszczędnym, gdzie istotną kwestią jest ich szczelność. Zastanawiasz się  o co tyle hałasu z tą całą szczelnością? Chodzi po prostu o to, żeby jak najmniej ciepła uciekało nam z domu, bo wówczas, nie dość że mniej zanieczyszczamy atmosferę, to jeszcze oszczędzamy pieniądze. Warto więc zwrócić na to uwagę. Skoro mamy szczelny budynek, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby kominek do spalania pobierał powietrze bezpośrednio z pomieszczenia.  Właśnie dlatego w odpowiedzi na te wymogi pojawił się nowoczesny sposób spalania, czyli spalanie zamknięte. Paleniska z zamkniętym systemem spalania mają powietrze dostarczane z zewnątrz oddzielnym przewodem. Jest to kolejny sposób na oszczędność pieniędzy, bo do spalania pobierane jest zimne zewnętrzne powietrze a nie ogrzane z pomieszczenia. Zamknięte spalanie jest dużo bardziej korzystne niż spalanie otwarte. Dla nowych budynków zaleca się tylko paleniska z zamkniętą komorą spalania.

Odpowiedni komin kluczem do sukcesu

Przy projektowaniu instalacji kominkowej nie możnesz pominąć też ważnego czynnika, jakim jest komin. Zdecydowanie nie jest to część instalacji kominkowej, którą można zbagatelizować. To, że komin być musimy wiedzą wszyscy , jednak nie każdy komin spełni swoją rolę. Pamiętaj, że komin też trzeba dobrać, żeby zapewniał dobre spalanie. Musimy znać wysokość i średnicę komina a także ważne jest,  ile palenisk będzie korzystało z jednego komina . Wszystkie te czynniki mają wpływ na ciąg kominowy, jeśli średnica jest za mała, komin za niski lub komin jest obciążony wieloma paleniskami, jego ciąg może być zbyt słaby. Zastanawiasz się, co to takiego jest ten ciąg kominowy? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Ciąg jest to po prostu ruch spalin od dołu komina do jego wylotu. Słaby ciąg może powodować cofanie się spalin do pomieszczenia oraz złe spalanie. Widzisz więc, że odpowiedni dobór komina to ważna kwestia.

Jak dużo ciepła potrzebuję?

Zapotrzebowanie budynku na ciepło

Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na ciepło, składa się na to wiele czynników, takich jak izolacja budynku, strefa klimatyczna w której budynek się znajduje, typ budynku i jego położenie. Przykładowo dla budynku usytuowanego w środkowej Polsce z typową izolacją i dwuszynowymi oknami przyjmuje się zapotrzebowanie rzędu 50 W/m2. W starszym budownictwie zapotrzebowanie na ciepło sięga nawet 110 W/m2. Widać więc, że te wartości mogą się mocno różnić. Pamiętaj też, żeby przy obliczeniach dać też zawsze trochę zapasu, żeby nie okazało się przy bardzo mroźnej zimie kominek nie będzie dogrzewał i w pomieszczeniu będzie zimno.

Jaką dużą powierzchnię ma ogrzać kominek?

Jak już wiemy, jakie potrzebowanie na ciepło ma nasz budynek musimy policzyć, jaką powierzchnie ma pomieszczenie w którym chcemy umieścić kominek. Często producenci kominków podają w danych technicznych powierzchnię ogrzewaną dla swoich kominków. Pamiętajcie jednak, że jest to wartość bardzo orientacyjna, bo zależy ona od umiejscowienia paleniska,  drewna używanego do palenia, czy wspomnianego wcześniej zapotrzebowania budynku na ciepło. Wartość ta ma więc być pomocna w doborze, nie należy jednak traktować jej jako wyrocznię.

Wybierz pomoc specjalisty

Nie da się ukryć, że wybór odpowiedniego kominka, tak żeby działał bez zarzutów przez długie lata, to nie lada wyzwanie. Jest dużo czynników o które trzeba wziąć pod uwagę, łatwo się w tym wszystkich pogubić.  Najlepiej więc zgłoś się po pomoc w doborze kominka do specjalistów, którzy przedstawią dostępne opcje, rozwieją wszelkie wątpliwości i wybiorą kominek, który będzie dawał  ciepło przez długie lata a raczej długie zimy i jesienie.

Po więcej zdjęć naszych wyjątkowych realizacji zapraszamy do galerii!

Spodobał Ci się wam artykuł, ale chcesz jeszcze większą dawkę wiedzy? Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów!

Kominki a bezpieczeńswto

Od projektu aż po finalną realizacje, czyli przepis na kominek idealny

Piecyk wolnostojący – alternatywa kominka

Share this post