Rekuperacja

Rekuperacja

Planujesz budowę domu? Marzysz o zminimalizowaniu kosztów ogrzewania, ciągłym dostępie do świeżego powietrza bez otwierania okna oraz, w rezultacie, unikania przeciągów i hałasu z zewnątrz? Jednocześnie chciałbyś pozbyć się uciążliwych zapachów podczas gotowania oraz zapobiec gromadzeniu się wilgoci w twoim wymarzonym domu? Wszystko to jest możliwe do osiągnięcia za jednym razem! 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to nawiewno-wywiewny system mechanicznej wentylacji, oparty na odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka. Powietrze, które jest zużyte, ale ogrzane, przechodząc przez specjalny wymiennik, przekazuje temperaturę powietrzu, które jest nawiewane do pomieszczenia z zewnątrz. Ciągła wymiana zapewnia więc stałą świeżość powietrza nie tylko w salonie czy w sypialni, ale także w kuchni i łazience, zapobiegając także utrzymywaniu się przykrych zapachów oraz parowaniu szyb i luster. Instalacja tego typu systemu wentylacyjnego łączy się także z komfortem, który odczuje nasza kieszeń, wraz z instalacją wiąże się bowiem odczuwalna redukcja kosztów ogrzewania domu.

Czy można zainstalować system rekuperacyjny w domu, który jest już całkowicie wybudowany?

Na etapie budowy domów wielu inwestorów rezygnuje z instalowania takiego systemu, sugerując się niższą ceną wentylacji grawitacyjnej. Zazwyczaj dopiero po fakcie okazuje się, iż jest to tylko pozorna oszczędność. Użytkownicy,  którzy chcą zainstalować system rekuperacyjny w wybudowanym już domu, mają taką możliwość. Uwarunkowane jest to jednak możliwościami technicznymi budynku, czyli między innymi kształtem domu i powierzchnią, jaką zajmuje. Po dokładnej wizji lokalnej, zazwyczaj można przejść do zaprojektowania odpowiedniej instalacji dla danego budynku.

Kiedy zwraca się nam inwestycja w rekuperację?

Opłacalność inwestycji w system rekuperacyjny staje się widoczna już po krótkim czasie od montażu. Przy zastosowaniu odpowiedniego rekuperatora, korzyści płynące z posiadania tego typu wkładu kominkowego są natychmiastowe. Korzystając z naszych usług, mogą być Państwo pewni najwyższej jakości, zamontowanej w Państwa domu rekuperacji. Istotna jest również instalacja GWC, czyli gruntowego wymiennika ciepła, którego zadaniem jest nie tylko podgrzewanie powietrza zimą, ale także ochładzanie go latem. Bez względu na rodzaj rekuperacji, zawsze jednak podnosi ona jakość powietrza w domu, pozwalając cieszyć się jego czystością i świeżością. Ma to istotny wpływ na nasze zdrowie, które przecież stanowi najcenniejszą korzyść, jakiej możemy wymagać.

Share this post