Sauna

saunaPobyt w saunie, który poprawia krążenie, zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Najbardziej znane sauna fińska – sucha oraz sauna parowa znana już w starożytnym Rzymie jako łaźnie rzymskie.

Sauna w domu to gwarantowana inwestycja, która zwraca się rok po roku. Pomaga zacieśniać więzi z rodziną i przyjaciółmi oraz oczyszcza i relaksuje ciało, dzięki czemu lepiej myśli umysł. Dzięki bogatej ofercie można zbudować saunę, dopasowująć ją do istniejącej przestrzeni. Bogactwo oferty daje opcje na sauny małe (dla mieszkania i domu) oraz ekskluzywne pomieszczenia saunowe (dla hoteli i ośrodków wypoczynkowych).

Dzieki profesjonalnym saunom, które budujemy i montujemy – dajemy 5 lat gwarancji. Więcej na temat: Sauny domowe.

Rodzaje saun

Sauna sucha (fińska)
Temperatura 60 – 90°C, wilgotność 10 – 15%. Główny materiał użyty do budowy to drewno. Wilgotność kontrolujemy poprzez wodę, którą wylewamy na kamienie podczas seansów parowych. Powietrze ogrzewane jest piecem na drewno lub piecem elektrycznym wyłożonym kamieniami. Czytaj więcej: Sauna sucha.
Sauna mokra
Temperatura 50 – 65°C, wilgotność 20 – 40%. Temperatura i wilgotność są regulowane poprzez generator pary lub parownik (najczęściej sterowany elektronicznym panelem sterującym). Czytaj więcej: Sauna parowa.
Sauna parowa
zaliczamy do niej łaźnie rzymską i saune ziołową. Temperatura 40 – 55oC, wilgotność 40% – w dzisiejszych czasach są one regulowane automatycznie poprzez generator pary z odpowiednimi czujnikami. Czytaj więcej: Sauna parowa.
Łaźnia mokra
Temperatura 40 – 45°C, wilgotność 100%, jest zbudowana z ceramiki (mozaiki) lub tworzyw sztucznych. Powietrze podbonie jak w saunie mokrej i parowej ogrzewane jest generatorem pary.
Sauna na podczerwień (infrared)
Temperatura ok 50°C, wilgnotność – pomieszczenia w którym się znajduje. Grzanie odbywa się poprzez promiennik podczerwieni. Czytaj więcej: Sauna infared.

Słowniczek saunowy

Akcesoria
dla komfortu, sauna może zostać dodatkowo wyposażona: Ceber i chochlę, termometr, higrometr, klepsydre, wieszaki na ręczniki i porannik, zestaw nagłośnieniowy, drewniany parawan odgradzający piec, lampy (LED, Światłowody etc), profilowane oparcie pod głowe, olejki zapachowe, automatyczne dozowniki zapachów, balie z zimną wodą (do zastosowania po wyjściu z sauny).
Drewno
sauna wymaga odpowiednio wysezonowanego drewna wysokiej jakości. Osika, lipa, abachi to przykłady drewna bez żywicy oraz sęków. Świerk i sosna nadają się do sauny wprowadzając bardziej “wiejski” charakter i są stosowane do tworzenia ścian i sufitów kabiny sauny.
Drzwi
mają za zadanie przede wszystkim zminimalizować wychłodzenie sauny podczas ich otwarcia, dlatego są wyposażone w magnetyczne zamknięcie. Powinny otwierać się na zewnątrz, bądź przesuwać. Muszą być tak stworzone, aby nie było możliwości ich zacięcia/zatrzaśnięcia.
Elektoronika
dobra sauna i łaźnia posiada w swoim projekcie możliwość podłączenia dodatkowego światła, czy też nagłośnienia – należy jednak pamiętać, że musi być podłączana przez wykwalifikowanego elektryka.
Generator pary
wykorzystywany w łaźniach i saunach parowych to urządzenia, którego dysza parowa może być wyposażona w zbiornik na esencje zapachowe oraz panel sterujący, dzieki któremu rugulujemy czas pracy (timer), wilgotność i temperature.
Izolacja
zmniejsza straty energetyczne (stworzona z wełny mineralnej) znajdującej się na ścianach oraz suficie. Zalecana grubość izolacji to min. 5 cm. Izolacja w łaźniach parowych wykonana jest z polistyrenu ekstrudowanego.
Ławki
w saunach tradycyjnych wykonane z drewna, w łaźniach z HPL (wysoko ciśnieniowego laminatu) oraz mozaiki ceramicznej, bądź szklanej – muszą mieć delikatne powierzchnie – dzięki czemu są przyjemne dla skóry, a czyszczenia staje się bezstresową formalnością.
Pomieszczenie
powinno mieć wysokość min 190 cm, jest to związane z bezpieczeństwem. Dobrze zaprojektować dom ma saune blisko prysznica – dlatego też łazienka do idealne miejsce na saune. Jeśli postawisz saune w rogu domu, bezpośrednio przy zewnętrznych ścianach (dodatkowa izolacja) – zaoszczędzisz nawet 500 kWh rocznie.
Piec
W saunie suchej montuje się piec, którego moc musi być dopasowana do powierzchni sauny. Przyjmuje się, że 1 kW jest wymagany na 1.3 m2. Co ciekawe ścianki piecyka TYLO są wykonane ze specjalnego materiału stworzonego na potrzeby NASA, którego możemy dotknąć bez poparzenia podczas pracy urządzenia.
Temperatura
wacha się od 45°C (sauna parowa) do 90°C (sauna sucha). W samej saunie również występują róniżce temperatur ze względu na wędrowanie gorącego powietrza ku górze. Dzięki temu można zacząć swoją kąpiel saunową w stosunkowo niskiej temperaturze (45°C) i stopniowo przenosić się na wyższe ławy i wyższą temperaturę (90°C).
Wentylacja
pomieszczenie w którym stoji sauna musi być wyposażone w wentylacje mechaniczną lub grawitacyjną.

Szczegółowe informacje o różnych saunach znajdziesz tutaj: Sauna domowa, sauna parowa, sauna sucha, sauna infrared.

Dodaj komentarz