fbpx

Kominki akumulacyjne

Kominek akumulacyjny daje przjemne ciepło bez przegrzewania i przesuszania powietrza!

Kominek akumulacyjny, ciepły kominek to nazewnictwo tego samego systemu grzewczego. Idea funkcjonowania tego kominka to kumulowania energii w masach ceramicznych i powolnego ich oddawania do pomieszczenia budynku.

Kominki akumulacyjne i ich ZALETY

  • Oszczędność – odzyskują energię ze spalin, która w standardowych kominkach ucieka w komin. Uzyskujemy dwu krotnie więcej ciepła ze spalania tej samej ilości drewna. Twoje pieniądze “nie uchodzą z dymem” (spaliny wchodzące do komina mają znacznie niższą temperaturę 160-200°C).
  • Zdrowie – nie przegrzewają i nie wysuszają powietrza oraz nie powodują cyrkulacji kurzu (kominki akumulacyjne są anty alergiczne, dzięki promieniowaniu energii z mas akumulacyjnych zamiast wylatywania ciepłego powietrza z kratek).
  • Wygoda – powolnie oddają ciepło do pomieszczenia (unikamy efektu przegrzania), wystarczy dodać drewno 2 -3 razy dziennie.

Wideo prezentacja: Kominki akumulacyjne

 

Działanie kominka akumulacyjnego w naszym salonie kominkowym, prezentacja przeprowadzona przez właściciela Girra – Jakuba Tomirskiego.

Kominki akumulacyjne, a wkłady piecowe (pieckokominek)

Rekomendujemy montowanie wkładów piecowych, zamiast zwykłych wkładów kominkowych. Różnica pomiędzy tymi kominkami głównie polega na temperaturze spalin.

Wkład piecowy (piec kominkowy– temperatura na króćcu spalinowym jest wysoka i waha się pomiędzy 700 a 800 stopni.

Wkład komikowy – temperatura na króćcu spalinowym jest niższa i waha się pomiędzy 400 a 500 stopni, ponieważ oddaje on więcej energii na obudowę (ma on większą szybę i większy nie wyizolowany czopuch).

Dlatego też montowanie kanałów akumulacyjnych do wkładu kominkowego nie będzie tak sprawne jak montaż kanałów akumulacyjnych do wkładu piecowego.

Jak działa akumulacja energii?

Energia w ciepłych kominkach jest akumulowana w:

  • CMA: Ceramiczne Moduły Akumulacyjne – wylatują przez nie spaliny z wkładu piecowego
  • CPA: Ceramiczne Płyty Akumulacyjne – wykonana jest z nich obudowa, która akumuluje ciepło

Montaż poszczególnych modułów ceramicznych jest uzależniona od właściwości grzewczych kominka.

Piece kaflowe a kominki akumulacyjne?

W piecach kaflowych palimy węglem i nie ma wizji ognia. W komiknach akumulacyjnych palimy drewnem, zarówno iglastym jak i liściastym i możemy cieszyć się widokiem ognia.

Kominki konwekcyjne “zimne”, a kominki akumulacyjne “ciepłe”

Standardowe technologie kominkowe budowana są w technologii “zimnej”, ze względu na użycie izolacji krzemianowo – wapniowej i ciepło rozprowadzane jest za pomocą konwekcji poprzez powietrze ogrzewane przez wkład i rozprowadzane przez kratki do pomieszczeń. W kominkach akumulacyjnych ciepło równomiernie promieniuje, dzięki użyciu materiałów akumulacyjnych.

Etapy spalania

Etapy spalania na podstawie wkładu kominkowego Brunner HKD 22 Tunel

  1. Etap rozpalania – wygrzanie komina, aby zwiększyć ciąg kominowy, nięzbedny do prawidłowego procesu spalania. Spaliny na tym etapie są kierowane drogą krótką z pominięciem kanałów akumulacyjnych.
  2. Etap splania – kominek osiąga najwyższą temperature i energia rozprowadzana jest w ceramicznej masie akumulacyjnej
  3. Etap dopalania – Faza w której temperatura zaczyna obniżać się, a w palenisku zaczyna pojawiać się dopalone drewno w postaci żaru
  4. Etap żaru – W palenisku zamknięty jest dopływ powietrza i utrzymuje się żar. Na tym etapie możemy doładować kolejną porcję drewna, jeśli jest zapotrzebowanie energetyczne.

Galeria montażu kominka akumulacyjnego