Zalety sauny domowej, których nie sposób zignorować

Zabieg w saunie domowej, szczególnie w zaciszu domowego ogniska, to dobry sposób na relaks i odprężenie po treningu lub intensywnym dniu pracy. Regularne korzystanie z niej, zdecydowanie podnosi ogólną wydolność organizmu, zapobiega przeziębianiu się oraz pozytywnie wpływa na redukcje przewlekłych napięć mięśni grzbietu. To jedna z lepszych metod na ogólną profilaktykę zdrowotną, która jednocześnie pozwala poprawić samopoczucie. Dzięki wysokiej temperaturze w saunie, rozgrzana skóra intensywnie poci się i jednocześnie oczyszcza z toksyn i innych zanieczyszczeń. Wielu użytkowników saun domowych twierdzi, że są one niezastąpionym środkiem do osiągnięcia całkowitego relaksu, a każdy seans sprawia, że w nocy mogą cieszyć się spokojnym i głębokim snem.

Zalety sauny domowej

Wskazania do korzystania z sauny domowej

Seans w domowej saunie ma wiele zalet. Ciepło aktywizuje układ krążenia i poprawia ogólne ukrwienie wszystkich partii ciała. Taka kąpiel może być bardzo przyjemna i kojąca, kiedy wracamy zziębnięci do domu w zimowe wieczory. Będzie również idealnym uzupełnieniem treningu oraz diety dla osób ćwiczących i odchudzających się. Korzystny wpływ na metabolizm w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną, pomoże utrzymać dobrą formę. Na tym jednak wcale nie koniec. Przyjemne ciepło sprzyja rozluźnieniu i regeneracji mięśni, dzięki czemu nawet po intensywnym dniu pracy, związanym z nim stresie czy ostrym treningu przyspiesza tonizowanie organizmu. Redukcja napięcia będącego efektem zmęczenia i stresu pozwala szybciej wprowadzić organizm w tryb odpoczynku.

Wskazania do korzystania z sauny domowej

Seans w domowej saunie ma wiele zalet. Ciepło aktywizuje układ krążenia i poprawia ogólne ukrwienie wszystkich partii ciała. Taka kąpiel może być bardzo przyjemna i kojąca, kiedy wracamy zziębnięci do domu w zimowe wieczory. Będzie również idealnym uzupełnieniem treningu oraz diety dla osób ćwiczących i odchudzających się. Korzystny wpływ na metabolizm w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną, pomoże utrzymać dobrą formę. Na tym jednak wcale nie koniec. Przyjemne ciepło sprzyja rozluźnieniu i regeneracji mięśni, dzięki czemu nawet po intensywnym dniu pracy, związanym z nim stresie czy ostrym treningu przyspiesza tonizowanie organizmu. Redukcja napięcia będącego efektem zmęczenia i stresu pozwala szybciej wprowadzić organizm w tryb odpoczynku.

Sauny domowej – jaki rodzaj wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów saun (wszystkie doskonale sprawdzą się w warunkach domowych). Użytkownicy mogą wybierać zgodnie z własnymi preferencjami oraz adekwatnie do warunków technicznych występujących w danym pomieszczeniu. Do zabudowy sauny może posłużyć praktycznie każda przestrzeń. We wnętrzu kabiny panuje wysoka temperatura, a w zależności od wybranego rodzaju powietrze w środku może być suche lub wilgotne. Dlatego też warunkiem koniecznym jest ulokowanie sauny w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Do najpopularniejszych saun domowych należą:

Sauna sucha

Zabudowa i wyposażenie kabiny wykonane są z drewna. Źródłem ciepła jest piec elektryczny (rzadziej stosuje się tradycyjne piece opalane drewnem). W piecu tym nagrzewa specjalne kamienie, które oddają ciepło. W trakcie seansów parowych, kamienie polewa się wodą. Można stosować dodatek specjalnych olejków eterycznych. Temperatura powietrza podczas typowych seansów w saunie suchej wacha się w przedziale pomiędzy 60–90°C. Wilgotność powierza oscyluje w granicach 10–15%, podczas tzw. seansów parowych może znacznie wzrosnąć.

Sauna sucha producent wielkopolska

Sauna sucha – relaks, ale przede wszystkim samo zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza, wody, a przede wszystkim żywności mają ogromny wpływ na samopoczucie oraz wydolność organizmu Kiedy dodamy do tego także przemęczenie, stres i codzienne nerwy, okazuje się, że właściwie jesteśmy atakowani z każdej strony. Jak ograniczyć wpływ tych niekorzystnych czynników? Wizytą w saunie! W jakiej? Do wyboru mamy dwa rodzaje – saunę suchą i parową.

Sauna sucha (zwana także szwedzką) to długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu rozgrzanym do temperatury 95°C o wilgotności 10%. Idealną temperaturę wytwarza piec z rozgrzanymi kamieniami. Chwile spędzone w tak ciepłym pomieszczeniu nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie (eliminują skutki przemęczenia, usuwają toksyny z organizmu, poprawiają krążenie), lecz także zapewniają kompleksowy relaks i odpoczynek.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Sauna musi być zbudowana z naturalnych materiałów. Ze względu na kontakt ze skórą, drewno z którego powstają ławki, ściany oraz wewnętrzne wykończenie powinno pochodzić z osiki lub lipy, a także być pozbawione sęków i żywicy. Jak wiemy, nawet krótkotrwałe przebywanie w lesie, powoduje spadek hormonu stresu, wzmacnia układ odpornościowy i pobudza organizm do regeneracji – drewno najzwyczajniej w świecie pozytywnie wpływa na samopoczucie. W saunie nie jest inaczej!

Chociaż w pierwszej chwili może to dziwić… sauny się nie sprząta. Tak, czyszczenie jej jest właściwie mało spotykane. Wszystko to za sprawą wysokiej temperatury, która działa dezynfekująco na bakterie. Warto jednak pamiętać o tym, że dłużej utrzymamy saunę w czystości, jeśli będziemy do niej wchodzić bezpośredni po wzięciu prysznica.

Sauna sucha – dodatkowe akcesoria

Odpowiednie drzwi. Drzwi przeznaczone do suchej sauny, ze względów bezpieczeństwa, muszą otwierać się na zewnątrz, powinny być także wykonane z drewna lub szkła (najlepiej jeśli osłony są przezroczyste). Na rynku dostępne są także modele przesuwne z magnetycznym zamkiem – chodzi o to, aby nie istniała możliwość zatrzaśnięcia się w środku.

Piecyk i pozostałe akcesoria. Piecyk musi być odpowiednio dopasowany do powierzchni sauny. Przyjmuje się, że każdy na 1,3m2 powierzchni wymagana jest moc 1kW. Oprócz piecyka, który jest absolutnie niezbędny, warto również zamontować inne akcesoria. Oczywiście poradzimy sobie bez nich, ale wskazane jest, by o nich pamiętać ze względu na komfort użytkowania i niezaprzeczalny. Mogą to być np. wieszaki na ręczniki, olejki zapachowe, klepsydra do odmierzania czasu, drewniany parawan odgradzający piecyk od reszty urządzenia czy – wreszcie – balia, czyli ocynkowana wanna.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o budowie i rodzajach saun oraz by zobaczyć nasze najlepsze produkty. Wszystkim klientom oferujemy indywidualne podejście, profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie montażu urządzenia.

Sauna parowa

Zabudowa sauny parowej może być wykonana z profili aluminiowych, szkła i ceramiki w różnych wariantach. W saunie parowej piec elektryczny wyposażony jest w tzw. generator pary, który odpowiada za wzrost wilgotności powietrza wewnątrz kabiny. Sterowanie piecem odbywa się z poziomu panelu kontrolnego, którego interfejs jest wyprowadzony na zewnątrz kabiny. Seanse w saunie parowej odbywają się zazwyczaj w temperaturze 50-65°C. Wilgotność powietrza wynosi ok 40%.

Sauna sucha producent wielkopolska

Różnice między sauną parową a łaźnią parową

Klienci często pytają nas, czy sauna parowa i łaźnia parowa to te same urządzenia. Rzeczywiście, zasady ich funkcjonowania oraz sam sposób sterowania są identyczne – za wszystko odpowiada elektronicznie sterowany generator pary. Sauna parowa i łaźnia parowa zasadniczo różnią się jednak budową. Łaźnia jest wykonana z ceramicznej mozaiki, natomiast sauna parowa z profili aluminiowych oraz szkła. To także dwie zupełnie różne formy kąpieli. Tradycyjne sauny parowe zapewniają wilgotność powietrza, która nigdy nie przekracza 65%. W łaźni parowej temperatura waha się między 40 a 55°C, natomiast wilgotność powierza osiąga 100%. Obydwa urządzenia zamieniają jednak łazienkę w oazę zdrowia i pełnego relaksu. Łagodne ciepło, wysoka wilgotność powietrza mają niebagatelny wpływ na mięśnie, które pod ich wpływem się odprężają. Myśli natomiast przyjemnie szybują w obłokach.

Sauna parowa – zalety

Gdybyśmy mieli wymienić najważniejsze atuty sauny parowej, wskazalibyśmy:

Niewielką przestrzeń – sauna parowa to urządzenie idealnie nadające się do zainstalowania w budynkach, w których pierwotnym projekcie nawet jej nie uwzględniono. Dzięki temu można z powodzeniem korzystać z relaksującej kąpieli parowej  i cieszyć się nią na stosunkowo małej powierzchni. Urządzenie można bez problemu zamontować w łazience, na strychu, ale również w altanie ogrodowej.

Czystość – sauna parowa nie wymaga nakładu wielu środków i sił, by zachować ją w odpowiedniej czystości. Dzieje się tak dzięki prostej formie samego urządzenia i jego wykończeniu, na które składają się materiały o gładkich powierzchniach, takie jak szkło, ceramika czy wysokociśnieniowe laminaty. Możecie mieć pewność, że w takim wypadku dbanie o nie staje się tylko formalnością!

Elastyczność – tutaj opiera się głównie na odpowiednim montażu poszczególnych elementów. Możliwość dowolnego zamontowania ścianek, części przeszkolonych oraz drzwi sauna parowa zawdzięcza wykorzystaniu i zastosowaniu specjalnych profili aluminiowych. Dzięki temu z łatwością dopasowuje się ją do najróżniejszych projektów i kształtów łazienek.

Budowa sauny parowej

Stylistyka i wykończenie sauny parowej zostały bardzo dokładnie przemyślane i dopracowane tak, by zadowolić nawet najbardziej wrażliwych estetów. Sprzęt – którego faktura jest niezwykle przyjemna w dotyku – z powodzeniem można dostosować do indywidualnych potrzeb. Doskonale będzie pasował zatem nawet do wcześniej już zaaranżowanej i wyposażonej łazienki.

Ścianki i drzwiczki w saunie parowej są standardowo przeszklone. Można je dowolnie skonfigurować oraz dopasować. Bardzo wygodne są drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Oferowana sauna parowa powstała z materiałów najwyższej jakości. Hartowane szyby oraz profile aluminiowe zapewniają bezpieczną, wytrzymałą, a także szczelną konstrukcję.

Oświetlenie ma sprzyjać relaksowi. W środku sauny tworzy łagodną poświatę.

Kolumna została wyposażona w górną deszczownicę oraz mały, bardzo wygodny prysznic ręczny.

Generator pary razem z panelem sterującym umożliwiają zarówno ustawienie czasu pracy sauny, temperaturę, jak również parametry takie jak ilość pary czyli wilgotność powietrza.

Dodatkowo w saunie parowej można skorzystać z aromaterapii, dodając esencje zapachowe do dyszy parowej. To gwarancja absolutnego relaksu w cudnej woni eukaliptusa, owoców cytrusowych, sosny, cynamonu, mięty czy lawendy. I nie tylko!

Sauna parowa – dodatkowe akcesoria

Sauna, którą można zamówić w naszym sklepie internetowym dodatkowo jest wyposażona w:

 1. Osłonę, która chroni przed bezpośrednim zetknięciem się z gorącą parą, jaka jest uwalniana przez generator pary.
 2. Oświetlenie światłowodowe jest rozwiązaniem, które pozwala na dowolność rozmieszczenia światła. Źródłem samego światła jest projektor, który został umieszczony na zewnątrz sauny parowej.
 3. Dozownik aromatów – umożliwia aromaterapię i automatyczne dozowanie olejków eterycznych.
 4. Downlight, czyli tzw. oświetlenie punktowe do montowania we wnękach.
 5. Głośniki idealne do słuchania muzyki, wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na parę i wysoką temperaturę oraz dostosowane do użytku wewnętrznego w sunie parowej.
 6. Zestaw czyszczący pomaga w usuwaniu osadu wapiennego, jaki pojawia się na płytkach ceramicznych i szkle. W zestawie znajduje się również środek dezynfekujący oraz odkamieniacz.

Sauna infrared

Sauna infrared to interesująca alternatywa dla tradycyjnej sauny suchej. Jako źródło ciepła występują tu promienniki, które emitują długie fale podczerwone. W związku z tym sauna infrared ogrzewa ciało w podobny sposób jak naturalne promienie słoneczne. Kabiny najczęściej przypominają typowe sauny suche. Relaksująca faktura drewna, w połączeniu z klimatycznym oświetleniem i dodatkowymi akcesoriami, pozwala stworzyć idealne warunki dla odpoczynku i relaksu po długim dniu pracy lub treningu.

Sauna-infrared

Z uwagi na zastosowanie promienników podczerwieni nie jest wymagana specjalistyczna zabudowa. Zazwyczaj klimatyczna kabina, stylizowana na typową saunę suchą, wykonana jest z drewna. Sterowanie promienników pozwala na ustawienie optymalnej temperatury dla każdego seansu. W saunach infrared nie stosuje się generatorów pary. Typowy seans odbywa się przy niskiej wilgotności powietrza. Promienniki emitujące promieniowanie podczerwone sprawiają, że podczas seansu można odnieść wrażenie ekspozycji na promienie słoneczne jak podczas opalania się.

Do wszystkich typów saun można zastosować akcesoria podnoszące atrakcyjność seansów, takie jak:

 • nagłośnienie,
 • klimatyczne oświetlenie LED,

i wiele innych interesujących dodatków.

Relaks w promieniach sauny infrared

Kojąca energia słoneczna w kabinie sauny infrared to patent na odprężenie i odpoczynek w idealnych warunkach. Energia emitowana przez promienniki otula ciało w podobny sposób, jak ma to miejsce podczas opalania się. Rozmieszczenie paneli emitujących ciepło gwarantuje równomierny rozkład energii ze wszystkich stron, tak aby łagodnie ogrzewać każde miejsce. Stosując kombinacje paneli na ścianach, podłodze, suficie i ławkach eliminuje się tzw. chłodne i gorące pola energetyczne. Seans w saunie infrared ma działanie kojące i uspokajające.

Klimatyczne akcesoria do saun infrared

Klimat wakacyjnego relaksu w promieniach słońca… Chyba mało kogo trzeba do tego przekonywać, prawda? J Aby osiągnąć taki efekt, użytkownicy saun infrared wyposażają swoje kabiny w różnego rodzaju akcesoria, których zadaniem jest budowanie nastroju adekwatnego do ich aktualnego samopoczucia. System oświetlenie LED, dzięki zastosowaniu lamp o różnej temperaturze barwowej, pozwala na oświetlenie sauny dodatkowym ciepłym światłem, które sprzyja relaksowi. Terapia kolorami to jedna z popularniejszych opcji, która zdecydowanie najlepszy efekt daje w połączeniu z systemem nagłośnienia stereo. Ten z kolei umożliwia rozszerzenie wrażeń podczas seansu o kojące dźwięki relaksującej muzyki lub typowe odgłosy natury, które pozwalają perfekcyjnie się odprężyć.

Skandynawski design

Wypoczynek i relaks w ciepłych, niemal słonecznych promieniach, wymaga właściwej oprawy. Kabiny saun infrared projektowane są w minimalistycznym stylu skandynawskim. Praktyczne wnętrze o optymalnej ergonomii pozwala na prowadzenie komfortowych seansów, w których uczestniczyć może nawet kilka osób. Naturalne drewno i wykonane z niego akcesoria nadają całości ciepłego, kojącego klimatu. Niebanalny design, w połączeniu z akcesoriami, działa odprężająco i łagodzi negatywne skutki zmęczenia i stresu. Użytkownicy nie mają wątpliwości, że każdy seans to pozytywne doznanie o nieocenionym pozytywnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Montaż sauny infrared

Jak widać, sauny infrared mają wiele zalet. Na taką przestrzeń domowego relaksu może zostać zaadaptowane w zasadzie każde pomieszczenie – drewniana zabudowa umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Montaż paneli emitujących promieniowanie podczerwone nie sprawia większego problemu, a ich konstrukcja jest całkowicie bezpieczna. Kiedy już umieścimy je we właściwym miejscu, wystarczy podłączyć je do źródła zasilania na 230 V.

W jaki sposób korzystać z sauny domowej?

Korzystając z sauny w domu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad gwarantujących bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Oto one:

 • Stan zdrowia – o ile seanse w saunie wpływają korzystnie na leczenie wielu drobnych dolegliwości i profilaktykę zdrowotną, to warto pamiętać, że najlepsze efekty osiąga się, korzystając z sauny w pełnym zdrowiu.
 • Pierwszy seans w saunie domowej – to może być ciekawe przeżycie i wiele dobrych emocji. Warto jednak pamiętać, że organizm powinien stopniowo adaptować się do nowych warunków. Grunt to nie przesadzić, na początku nie powinno przekraczać się 10 minut na seans.
 • Im wyżej tym cieplej – ogrzewaj organizm stopniowo. Pamiętaj, że ciepłe powietrze unosi się ku górze. Zacznij na najniższej ławce i stopniowo przesiadaj się na wyższe.
 • Uzupełnij płyny – wysoka temperatura stymuluje intensywne pocenie się. W trakcie seansu organizm schładza się i oczyszcza jednocześnie. Nie wchodź do sauny odwodniony i pamiętaj o przygotowaniu sobie wody w celu nawodnienia się po seansie lub w przerwie między nimi.
 • To ma być relaks – więc nie zapomnij o odpoczynku. Po wyjściu z kabiny daj sobie czas na odpoczynek i wychłodzenia organizmu. Prysznic i dobra muzyka sprawdzą się tu idealnie.

Przykładowe rozwiązania