Menu
Menu

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym to połączenie przyjemności cieszenia się naturalnym ciepłem oraz praktycznego wykorzystania energii spalanego drewna do rozprowadzenia go na cały dom za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania. Kominki z płaszczem wodnym pełnią funkcję niezależnego wsparcia głównego ogrzewania np. elektrycznego, olejowego lub gazowego. Mogą ogrzać nawet do 400 m² powierzchni.

Kominki z płaszczem wodnym i ich ZALETY

  • Wydajność – wysoka sprawność pieców pomaga osiągnąć współczynnik wykorzystania energii nawet do 90%
  • Oszczędność – pomaga obniżyć koszty ogrzewania domu, palenie kominkiem z płaszczem jest tańsze (szacujemy, że do 50% kosztów ogrzania budynku).

Ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym

Płaszcz wodny to stalowy zbiornik otaczający palenisko kominka, który jest wypełniony wodą instalacji centralnego ogrzewania w domu. Poprzez podłączenie kominka do C.O. podgrzewa on wodę, która przepływa przez płaszcz wodny i następnie jest kierowana do grzejników, ogrzewania podłogowego oraz ciepłej wody użytkowej.

Oto schemat profesjonalnie wykonanego kominka z płaszczem wodnym marki Brunner wraz z całym sterowaniem:

kominki-z-płaszczem-wodnym

Kominki Wodne – nasza Rekomendacja

Trzeba widzieć, że kominki z płaszczem wodnym pełnią funkcję dodatkowego ogrzewania. Problem pojawia się – w razie dłuższej nieobecności domowników, kiedy przyjdzie mróz – może dojść do uszkodzenia instalacji. Dlatego jest to rozwiązanie praktyczne, oszczędnę, ale posiadające również swoje mankamenty, ponieważ w domu musi być zainstalowane główne ogrzewania C.O. Jest jednak na to rozwiązanie – jest nim bufor, który magazynuje nadwyżkę energii (ciepłej wody) produkowanej przez kominek – dzięki niemu można zostawić dom podczas dużych mrozów do 2 dni.

Wideo

W projekcie domu, trzeba zaprojektować:

  1. Zestaw rur przyłączeniowych idących od kominka do kotłowni, a w samej kotłowni zestaw pomp
  2. Dopływ prądu do kominka w celu podłączenia sterowników oraz pomp C.O. (zestaw 5 kabli)
  3. Dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do spalania wraz z przepustnicą umożliwiającą zamknięcie w przypadku nie korzystania z kominka
  4. Minimalne parametry komina: Średnia 180 mm. Wysokość 4 metry.

Piece kominkowe z płaszczem wodnym

Jeśli chcemy zwiększyć wydajność płaszcza wodnego możemy zdecydować się montaż pieca kominkowego (zamiast standardowego wkładu kominkowego), dzięki któremu osiągamy większą temperature spalin. W dużym skrócie: Ma on mniejszą szybę i mniej ciepła ucieka bez pośrednio na zewnątrz. Dzięki temu więcej ciepła jest przenoszone na wodę krążącą w płaszczu.