fbpx

Kominki gazowe

Kominki gazowe i ich zalety

  • Wygoda – kominki gazowe są najbardziej “bezobsługowe” – włączamy i wyłaczmy je jednym kliknięciem pilota i regulujemy jego wysokość, najczęście od 5 do 15 cm. Nie ma potrzeby czyszczenia popiołu, a przy zastosowaniu gazu ziemnego, wymiany butli.
  • Wszechstronność –  Do zamontowania kominka wystarczy podłączyć przewód powietrzno-spalinowy (wypuszcza spaliny na zewnątrz i pobiera tlen) za zewnętrzną ścianę budynku, dzięki temu nie trzeba go montować przy kanale kominowym. Kominek gazowy może być zasilany gazem ziemnym lub gazem LPG.
  • Czystość i przyszłościowość – dzięki mniejszej ilośći szkodliwych substancji wydzielanych przy spalaniu – kominki nie podlegają planowym ograniczeniom użycia kominków tradycyjnych w aglomeracjach miejskich. Wszystkie kominki gazowe spełniają normy CE.
  • Uniwesalność – Można je zamontować, tam gdzie tradycyjny kominek jest zabroniony przez przepisy – miejsca użyteczności publicznej  (sklepy, restauracje, hotele) i w sypialniach budynków mieszkalnych. Trzeba pamiętać, że pomieszczenie musi mieć kubature większą niż 8m3. Prawo budowalane pozwala na instalację kominków gazowych (z zamkniętą komorą spalania) do 21 kW w domach jednorodzinnych i do 5 kW w domach wielorodzinnych.

Wideo prezentacja

Budowa kominka gazowego

  • palnik – zasilany gazem ziemnym lub płynnym, jest zbudowany tak aby płomień imitował prawidzwy płomień powstający przy spalaniu drewna. Dobre kominki gazowe mają wizję ognia do złudzenia przypominające tę w kominkach tradycjnych.
  • imitacja paliwa (drewna lub węgla) – stworzona z ceramiki, która przypominają prawdziwy surowiec. Ceramika rogrzewa się od płomienia z palnika i żarzy się , nawet po wyłączeniu płomienia.
  • kształt wkładu – stworzone ze stali, w zależności od designu danego modelu, można wyszczególnić rodzaje kominka gazowego: płaski, narożny, panoramiczny (trój stronny), dwu-stronny (wizja na przestrzał) oraz wolno-stojący.

Bezpieczeństwo

Kominki gazowe są bezpieczniejsze niż kominki tradycjne ze względu na brak zagrożenia wypadnięcia żaru z kominka lub zapalenia się sadzy w kominie. Warto pamiętać, że kratka wywiena musi być zamontowana:

  • pod sufitem – przy użyciu gazu ziemnego
  • przy podłodze (powyżej gruntu)- przy użyciu gazu płynnego

Kominki gazowe zawierają również czujnik, który odcina dopływ gazu w przypadku niedrożnego przewodu kominowego, braku zapłonu i niewystarczającej ilości tlenu w pomieszczeniu.

Dla kogo kominki gazowe

Biorąc poduwagę zalety kominków gazowych polecamy je osobom, które szukają wygodnej i prostej w obsłudze możliwości cieszenia się wizją ognia, i nie została przewidziana budowa tej instalacji przy projektowaniu budynku.

Jeśli chcesz cieszyć się luksusem kominka, ale cenisz sobie wygodę, to kominek gazowy jest stworzony dla Ciebie!

Galeria