fbpx

Rodzaje kominków a TECHNOLOGIA

Rodzaje kominków dzielimy ze względu na technologie przepływu gazów z komory spalania do komina, a szczególności na co te gazy przekazują swoją energię cieplną (powietrze, masy akumulacyjne czy wodę).

Rodzaje kominków

Kominek Konwekcyjny
rodzaje kominków - kominek konwekcyjny
Gorące gazy powstałe ze spalanego drewna ogrzewają stalowe sklepienie oraz boczne ścianki wkładu kominkowego i wprawiaja w ruch otaczające powietrze, dzięki czemu ciepła energia rozprowadzana jest przez kratki do pomieszczeń w domu. Kominki tego typu szybko się wychładzają, ale też szybko przekazują energie.
Kominek Akumulacyjny (z dostawioną ceremiczną masą akumulacyjną)
rodzaje kominków - kominek akumulacyjny (z-dostawioną ceremiczną masą akumulacyjną)
Gorące gazy przelatują przez żeliwną kopułe, która jest zakończona ciasnym króćcem. Dzięki temu stworzone są idealne warunki do nagrzania masy akumulacyjnej, która potem promieniuje energią przez wiele godzin. Kominki akumulacyjne są zalecane, gdy kominek ma dłużej oddawać ciepło na pomieszczenie.
Kominek Akumulacyjne (z nadbudowaną ceramiczną masą akumulacyjną)
rodzaje kominków - kominek akumulacyjne (z nadbudowaną ceramiczną masą akumulacyjną)
Gorące gazy przelatują przez zamontowane bezpośrednio na wkładzie krążki ceramiczne. To rozwiąznanie zalecane, gdy zależy nam na akumulacji energii, ale nie ma miejsca na budowę większej masy akumulacyjnej.
Kominek Wodny
rodzaje kominków - kominek wodny
Gorące gazy przelatują przez zamontowany na wkładzie kocioł wodny (płaszcz wodny). Kominki z płaszczem wodnym to rozwiązanie zalecane, jeśli kominek ma być wsparciem dla centralnego ogrzewania domu, a nawet jedynym źródłem ciepła.