ONYKS

 

ONYKS

W kamieniarstwie przez onyks rozumie się  niekwarcowe skały wapienne laminowane, zbudowane praktycznie wyłącznie z przezroczystego sparytu (aragonit lub kalcyt) bez znaczącej domieszki składników ziarnistych.

Najpopularniejsze odmiany onyksu wykorzystywane w aranżacji wnętrz:

  • onyks marmurowy (kalcytowy, aragonitowy)
  • onyks egipski
  • onyks meksykański
  • onyks pakistański
  • onyks z Châtillo

 

Jest to Jeden z piękniejszych kamieni naturalnych wykorzystywany jako ekskluzywny kamień dekoracyjny. ONYKS może zdobić nasze ściany, posadzki (o małym natężeniu ruchu) oraz kominki. Można wykonywać z niego także umywalki i abażury do lamp, ze względu na swą delikatność nie poleca się go na robocze blaty kuchenne.

Materiał jest trwały o delikatnie przejrzystej miodowo-mlecznej barwie i ,,żyłkowatej’’ strukturze. Wyszlifowanie materiału podkreśla jego niezwykłe właściwości ozdobne i dodaje stylu. W aranżacjach wnętrz wykorzystywany często w salonach, aby mocno zaakcentować punkt całego wnętrza i podkreślić jego reprezentatywny charakter. Punktowe światło, które onyx przepuszcza jeszcze bardziej uwypukla blask materiału.

ONYKS Wyróżnia się ciepłą kolorystyką oraz niezwykle oryginalną teksturą. Potrafi przykuć wzrok, zachwycić i jednocześnie stworzyć aurę delikatności, co dodatkowo podkreśla jego niepowtarzalność.