KOMINEK AKUMULACYJNY CZY KONWEKCYJNY?

KOMINEK AKUMULACYJNY CZY KONWEKCYJNY?

Kominek akumulacyjny czy konwekcyjny – który wybrać?

Kominek akumulacyjny i kominek konwekcyjny na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie niczym poza rodzajem wkładu czy designem. Przy ich produkcji wykorzystuje się jednak zupełnie różne technologie, a do zabudowy używa całkiem odmiennych materiałów. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim domu? To zależy.

 

Kominek konwekcyjny

Kominek konwekcyjny/tradycyjny budowany jest w tzw. „technologii zimnej”. Ściany jego obudowy wykonuje się z materiałów izolacyjnych (najczęściej płyt krzemianowo-wapniowych). W kominku konwekcyjnym konieczne jest również zastosowanie kratek – zarówno w dolnej, jak i górnej części zabudowy. Powietrze wpadające z pomieszczenia opływa gorący wkład, ogrzewa się i swobodnie przepływa do góry komory, wpadając do pomieszczenia przez kratki wylotowe.

kominek konwekcyjny

Kominek akumulacyjny

Kominek akumulacyjny wykonany jest natomiast z ceramicznych płyt akumulacyjnych, które akumulują wytwarzaną energię, a następnie stopniowo uwalniają ciepło do pomieszczenia. W przypadku kominków akumulacyjnych nie stosuję się kratek.

 

Czym różnią się kominki konwekcyjne i akumulacyjne?

 

Cechy kominka akumulacyjnego:

  • oszczędność drewna – dzięki odzyskiwaniu znacznej ilości ciepła ze spalin, które w kominku tradycyjnym są wypuszczane przez komin, kominek akumulacyjny jest zdecydowanie wydajniejszym rozwiązaniem;
  • zdrowe ogrzewanie – ciepło promieniujące z bryły kominka można porównać z ciepłem promieni słonecznych, przy czym w przypadku kominka akumulacyjnego nie występuje efekt przegrzania się, co często jest rezultatem podczas użytkowania kominka konwekcyjnego. Co szczególnie istotne, ciepło równomiernie uwalnia się do pomieszczenia jeszcze przez wiele godzin po wygaśnięciu ognia;
  • komfort i wygoda – temperatura utrzymuje się długo, zatem drewno do kominka akumulacyjnego trzeba dokładać zdecydowanie rzadziej;
  • czystość – typ zabudowy kominka akumulacyjnego charakteryzuje się bardzo niskim stopniem zbierania się kurzu i pyłków, przez co sprzyja alergikom.

 

Cechy kominka konwekcyjnego:

  • generuje dużą ilość ciepła – kominek akumulacyjny wytwarza duże ilości ciepła w stosunkowo krótkim czasie od rozpalenia drewna. Jest ono uwalniane do pomieszczenia przez kratki i szybę;
  • odpowiedni do domów o dużej kubaturze i wysokim zapotrzebowaniu cieplnym – znakomicie sprawdzi się na przestrzeni;
  • kontrola temperatury – kominek konwekcyjny nie kumuluje energii, a – co za tym idzie – ciepło kończy się ciepło kończy się wraz z jego wygaśnięciem.

 

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Budowa kominka jest inwestycją na lata, dlatego naprawdę warto rozważyć, jaki typ zabudowy będzie najlepszym rozwiązaniem i poświęcić czas na jej wybór. Pamiętaj też, że z każdym pytaniem możesz zgłosić się do nas. Pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości i doradzimy. Koniecznie zajrzyj też do galerii, w której można obejrzeć nasze przykładowe realizacje!

Share this post