Sauna domowa

Zalety sauny domowej, których nie sposób zignorować

Zabieg w saunie, szczególnie w zaciszu domowego ogniska, to dobry sposób na relaks i odprężenie po treningu lub intensywnym dniu pracy. Regularne korzystanie z niej, zdecydowanie podnosi ogólną wydolność organizmu, zapobiega przeziębianiu się oraz pozytywnie wpływa na redukcje przewlekłych napięć mięśni grzbietu. To jedna z lepszych metod na ogólną profilaktykę zdrowotną, która jednocześnie pozwala poprawić samopoczucie. Dzięki wysokiej temperaturze w saunie, rozgrzana skóra intensywnie poci się i jednocześnie oczyszcza z toksyn i innych zanieczyszczeń. Wielu użytkowników saun domowych twierdzi, że są one niezastąpionym środkiem do osiągnięcia całkowitego relaksu, a każdy seans sprawia, że w nocy mogą cieszyć się spokojnym i głębokim snem.

Sauna domowa

Wskazania do korzystania z sauny domowej

Seans w domowej saunie ma wiele zalet. Ciepło aktywizuje układ krążenia i poprawia ogólne ukrwienie wszystkich partii ciała. Taka kąpiel może być bardzo przyjemna i kojąca, kiedy wracamy zziębnięci do domu w zimowe wieczory. Będzie również idealnym uzupełnieniem treningu oraz diety dla osób ćwiczących i odchudzających się. Korzystny wpływ na metabolizm w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną, pomoże utrzymać dobrą formę. Na tym jednak wcale nie koniec. Przyjemne ciepło sprzyja rozluźnieniu i regeneracji mięśni, dzięki czemu nawet po intensywnym dniu pracy, związanym z nim stresie czy ostrym treningu przyspiesza tonizowanie organizmu. Redukcja napięcia będącego efektem zmęczenia i stresu pozwala szybciej wprowadzić organizm w tryb odpoczynku.

 

Jaki rodzaj sauny domowej wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów saun (wszystkie doskonale sprawdzą się w warunkach domowych). Użytkownicy mogą wybierać zgodnie z własnymi preferencjami oraz adekwatnie do warunków technicznych występujących w danym pomieszczeniu. Do zabudowy sauny może posłużyć praktycznie każda przestrzeń. We wnętrzu kabiny panuje wysoka temperatura, a w zależności od wybranego rodzaju powietrze w środku może być suche lub wilgotne. Dlatego też warunkiem koniecznym jest ulokowanie sauny w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Do najpopularniejszych saun domowych należą:

 

Sauna sucha

Zabudowa i wyposażenie kabiny wykonane są z drewna. Źródłem ciepła jest piec elektryczny (rzadziej stosuje się tradycyjne piece opalane drewnem). W piecu tym nagrzewa specjalne kamienie, które oddają ciepło. W trakcie seansów parowych, kamienie polewa się wodą. Można stosować dodatek specjalnych olejków eterycznych. Temperatura powietrza podczas typowych seansów w saunie suchej wacha się w przedziale pomiędzy 60–90°C. Wilgotność powierza oscyluje w granicach 10–15%, podczas tzw. seansów parowych może znacznie wzrosnąć.

 

Sauna parowa

Zabudowa sauny parowej może być wykonana z profili aluminiowych, szkła i ceramiki w różnych wariantach. W saunie parowej piec elektryczny wyposażony jest w tzw. generator pary, który odpowiada za wzrost wilgotności powietrza wewnątrz kabiny. Sterowanie piecem odbywa się z poziomu panelu kontrolnego, którego interfejs jest wyprowadzony na zewnątrz kabiny. Seanse w saunie parowej odbywają się zazwyczaj w temperaturze 50-65°C. Wilgotność powietrza wynosi ok 40%.

 

Sauna infrared

Z uwagi na zastosowanie promienników podczerwieni nie jest wymagana specjalistyczna zabudowa. Zazwyczaj klimatyczna kabina, stylizowana na typową saunę suchą, wykonana jest z drewna. Sterowanie promienników pozwala na ustawienie optymalnej temperatury dla każdego seansu. W saunach infrared nie stosuje się generatorów pary. Typowy seans odbywa się przy niskiej wilgotności powietrza. Promienniki emitujące promieniowanie podczerwone sprawiają, że podczas seansu można odnieść wrażenie ekspozycji na promienie słoneczne jak podczas opalania się.

Do wszystkich typów saun można zastosować akcesoria podnoszące atrakcyjność seansów, takie jak:

  • nagłośnienie,
  • klimatyczne oświetlenie LED,

i wiele innych interesujących dodatków.

 

W jaki sposób korzystać z sauny domowej?

Korzystając z sauny w domu warto przestrzegać kilku podstawowych zasad gwarantujących bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Oto one:

  • Stan zdrowia – o ile seanse w saunie wpływają korzystnie na leczenie wielu drobnych dolegliwości i profilaktykę zdrowotną, to warto pamiętać, że najlepsze efekty osiąga się, korzystając z sauny w pełnym zdrowiu.
  • Pierwszy seans w saunie domowej – to może być ciekawe przeżycie i wiele dobrych emocji. Warto jednak pamiętać, że organizm powinien stopniowo adaptować się do nowych warunków. Grunt to nie przesadzić, na początku nie powinno przekraczać się 10 minut na seans.
  • Im wyżej tym cieplej – ogrzewaj organizm stopniowo. Pamiętaj, że ciepłe powietrze unosi się ku górze. Zacznij na najniższej ławce i stopniowo przesiadaj się na wyższe.
  • Uzupełnij płyny – wysoka temperatura stymuluje intensywne pocenie się. W trakcie seansu organizm schładza się i oczyszcza jednocześnie. Nie wchodź do sauny odwodniony i pamiętaj o przygotowaniu sobie wody w celu nawodnienia się po seansie lub w przerwie między nimi.
  • To ma być relaks – więc nie zapomnij o odpoczynku. Po wyjściu z kabiny daj sobie czas na odpoczynek i wychłodzenia organizmu. Prysznic i dobra muzyka sprawdzą się tu idealnie.