Kominek akumulacyjny, ciepły kominek to nazewnictwo tego samego systemu grzewczego. Ideą funkcjonowania tego kominka jest kumulowanie energii w masach ceramicznych i powolnego ich oddawania do pomieszczenia budynku.

Kominki akumulacyjne i ich ZALETY?

  • Oszczędność – odzyskują energię ze spalin, która w standardowych kominkach ucieka w komin. Uzyskujemy dwukrotnie więcej ciepła ze spalania tej samej ilości drewna. Twoje pieniądze „nie uchodzą z dymem” (spaliny wchodzące do komina mają znacznie niższą temperaturę 160-200°C).
  • Zdrowie – nie przegrzewają i nie wysuszają powietrza oraz nie powodują cyrkulacji kurzu (kominki akumulacyjne są antyalergiczne, dzięki promieniowaniu energii z mas akumulacyjnych zamiast wylatywania ciepłego powietrza z kratek).
  • Wygoda – powolnie oddają ciepło do pomieszczenia (unikamy efektu przegrzania), wystarczy dodać drewno 2 -3 razy dziennie.

Video prezentacja: Kominki akumulacyjne

Etapy spalania

Etapy spalania na podstawie wkładu kominkowego Brunner HKD 22 Tunel

  1. Etap rozpalania – wygrzanie komina, aby zwiększyć ciąg kominowy, nięzbedny do prawidłowego procesu spalania. Spaliny na tym etapie są kierowane drogą krótką z pominięciem kanałów akumulacyjnych.
  2. Etap splania – kominek osiąga najwyższą temperature i energia rozprowadzana jest w ceramicznej masie akumulacyjnej
  3. Etap dopalania – Faza w której temperatura zaczyna obniżać się, a w palenisku zaczyna pojawiać się dopalone drewno w postaci żaru
  4. Etap żaru – W palenisku zamknięty jest dopływ powietrza i utrzymuje się żar. Na tym etapie możemy doładować kolejną porcję drewna, jeśli jest zapotrzebowanie energetyczne.

Kominki akumulacyjne, a wkłady piecowe (pieckokominek)

Rekomendujemy montowanie wkładów piecowych, zamiast zwykłych wkładów kominkowych. Różnica pomiędzy tymi kominkami głównie polega na temperaturze spalin.

Wkład piecowy (piec kominkowy) – temperatura na króćcu spalinowym jest wysoka i waha się pomiędzy 700 a 800 stopni.

Wkład komikowy – temperatura na króćcu spalinowym jest niższa i waha się pomiędzy 400 a 500 stopni, ponieważ oddaje on więcej energii na obudowę (ma on większą szybę i większy niewyizolowany czopuch).

Dlatego też montowanie kanałów akumulacyjnych do wkładu kominkowego nie będzie tak sprawne jak montaż kanałów akumulacyjnych do wkładu piecowego.

Jak działa akumulacja energii?

Energia w ciepłych kominkach jest akumulowana w:

  • CMA: Ceramiczne Moduły Akumulacyjne – wylatują przez nie spaliny z wkładu piecowego
  • CPA: Ceramiczne Płyty Akumulacyjne – wykonana jest z nich obudowa, która akumuluje ciepło

Montaż poszczególnych modułów ceramicznych jest uzależniona od właściwości grzewczych kominka.

Piece kaflowe a kominki akumulacyjne?

W piecach kaflowych palimy węglem i nie ma wizji ognia. W komiknach akumulacyjnych palimy drewnem, zarówno iglastym jak i liściastym i możemy cieszyć się widokiem ognia.

Kominki konwekcyjne „zimne”, a kominki akumulacyjne „ciepłe”

Standardowe technologie kominkowe budowana są w technologii „zimnej”, ze względu na użycie izolacji krzemianowo – wapniowej, ciepło rozprowadzane jest za pomocą konwekcji poprzez powietrze ogrzewane przez wkład i rozprowadzane przez kratki do pomieszczeń. W kominkach akumulacyjnych ciepło równomiernie promieniuje, dzięki użyciu materiałów akumulacyjnych.

Wykonanie ręką mistrza zduńskiego piece kominkowe to produkt spełniający najwyższe wymagania. Ten rodzaj kominków to bardzo wysoka sprawność, solidne konstrukcje żeliwne, trwałość na lata oraz ekologia.

 

Rodzaje pieców kominkowych

Piece kominkowe konwekcyjne
piece kominkowe konwekcyjnePiece kominkowe konwekcyjne rozprowadzają ciepło za pośrednictwem gorącego powietrza w bardzo krótkim czasie. Posiadają wysoką średnią moc grzewczą (> 4 kW) i dlatego zalecane są do starszych budynków oraz dużych pomieszczeń. W piecach konwekcyjnych powietrze opływa gorący wkład grzewczy oraz radiator (dodatkowe powierzchnie grzewcze). Powietrze bardzo szybko się nagrzewa i wpływa do pomieszczeń ogrzewanego budynku. Osiąga on wysokie moce szczytowe, ale bez przedłużonego efektu promieniowania, ponieważ masa akumulacyjna, jeśli została użyta, zawiera się tylko w obudowie np. w postaci kafli. Piec konwekcyjne szybko się wychładzają, ale też stosunkowo szybko przekazują energię.
Piece kominkowe akumulacyjne
piece kominkowe akumulacyjnePiece kominkowe akumulacyjne dostarczają równomiernej mocy grzewczej, dzięki akumulacji energii spalanego drewna w masach akumulacyjnych. Promieniowanie pieca akumulacyjnego to nie tylko najprzyjemniejsza forma ogrzewania, ale również najbardziej sprawna, nawet ponad 90%. Energia jest kumulowana w masach ceramicznych (ważących od 300-1000 kg), które oddają ciepło w długim okresie czasu. Dzięki temu nie występują wysokie temperatury szczytowe i związane z nimi wahania temperatury. Piec akumulacyjne mogą potrzebować dłuższego czasu, aby wygrzać masy akumulacyjne do odpowiedniej temperatury, ale potem oddają to ciepło przez wiele godzin (w zależności od zastosowanej masy ceramicznej od 3 do 10 godzin).
Piece kominkowe z płaszczem wodnym
Piece kominkowe z płaszczem wodnymPiece kominkowe z kotłem są wykorzystywane do ogrzewania wody centralnego ogrzewania, przechowywana w tzw. buforze, czyli zbiorniku buforowym. Energia spalanego drewna jest przekazywana na wodny wymiennik ciepła lub płaszcz wodny. Jest to rozwiązań umożliwiające cieszeniem się wizją ogania oraz ogrzewania całego domu oraz bieżącej wody.

Galeria montażu kominka akumulacyjnego

Gwarancje i certyfikaty jakości

emblem Jesteśmy autoryzowanym dealerem Brunner i Spartherm. Rejestrujemy produkt z numerami seryjnymi urządzeń grzewczych u producenta i wydłużamy gwarancje nawet o 3 lata i w niektórych przypadkach pierwszy przegląd gratis (Spartherm). Mamy dostęp do akcesoriów serwisowych w zakresie uszczelek, szamotów, rusztów, deflektorów i szyb. Konserwujemy kominki, odświeżamy ich fasadę oryginalnymi materiałami z fabryk w technologii producenta. Kontaktujemy się z klientem po okresie 1 roku w celu sprawdzenia i konsultacji czy wszystko dział prawidłowo.

O Nas

salonFirma Girra rozpoczęła działalność w 1999 roku. Specjalizujemy się w projektowaniu i produkcji instalacji kominkowych. Dbamy o to, aby w Twoim domu, miejscu pracy czy wypoczynku panował ciepły i przyjazny klimat. Wieloletnie doświadczenie oraz ciągłe poszerzanie wiedzy i umiejętności przez naszych pracowników powoduje, że nasz rynek zleceń się rozszerza, a najlepszym tego dowodem są wciąż przybywający i zadowoleni z naszych usług klienci. Wykonaliśmy już ponad 500 kominków, znamy się nie tylko na technologii, ale również designie.