Menu
Menu

Kominki

Girra / Kominki

Kominek budujesz się raz na kilkanaście lat. Dowiedz się co warto wiedzieć, aby zrobić to naprawdę dobrze. W tym artykule opisujemy ważne aspekty oraz główne pojęcia, które trzeba znać, aby dokonać dobrego wyboru.

Kominki – słownik głównych pojęć kominkowych

 

Wkład kominkowy

Charakteryzują się dużą wizją ognia (ma większą szybę), jest wykonany najczęściej ze stali. Ze względu na kształt szyby istnieją wkłady: panoramiczne, narożna, płaskie, zaokrąglone. Czytaj dalej w artykule: Rodzaje kominków.

Piec kominkowy

Zwany również piecokominkiem, jest to rodzaj kominka, wykonanego najczęściej z żeliwa, ma mniejszą szybą, dodatkową żeliwną kopułą. Jego budowa wpływa na większą temperaturą gazów spalania – dzięki czemu więcej ciepła jest przenoszone jest na masy akumulacyjne. Czytaj dalej: Piece kominkowe i ich rodzaje.

Drewno

W większości wkładów kominkowych palimy drewnem liściastym, jednak w niektórych wkładach kominkowych możliwe jest również palenie “iglakiem”. Jest to możliwe, dzięki ich mocniejszej budowie

Sprawność

określa w procentach, ile odzyskamy energii ze spalonego jednego kilograma drewna. Przyjmuje się, że 1 kg suchego (wysezonowanego min 2 lata) liściastego drewna to 4 kilowaty mocy. Przy użyciu wysokiej jakości kominka z automatyką sterującą, sprawność urządzenia będzie na poziomie 95% tzn, że z 4 kilowatów mocy odzyskacie Państwo 3,8 kW energii do ogrzania budynku.

Moc grzewcza

Współczynnik określający ilość kW (kilowatów) możliwych do wytworzenia przez wkład lub piec kominkowy przy jego maksymalnym załadunku przy dobrze wysezonowane drewno. Im większy kominek tym większa jego moc grzewcza, trzeba jednak pamiętać, że moc to nie wszystko – liczy się sprawność.

Akumulacja energii

Sposób spalania drewna generujący wysoką temperaturę gazów, które płyną do mas akumulacyjnych przejmujących ich temperature i promieniujących nią przez wiele godzin. Kominki akumulacyjne to najwyższa sprawność i oszczędność. Czytaj dalej: Kominki akumulacyjne.

Płaszcz wodny

Metalowy zbiornik otaczający górną część kominka (tzw. czopuch wkładku lub pieca kominkowego) który jest ogrzewany. Instalacja płaszcza wodnego jest połaczona z centralnym ogrzewaniem w domu. Kominek z płaszczem wodnym może ogrzewać wodę w grzejnikach, ogrzewaniu podłogowym, jak również wodę bieżącą. Czytaj dalej: Płaszcz wodny oraz kominki z płaszczem wodnym.

 

Kominki, a Zmysły i Emocje

Wyobraź sobie, że wracasz do domu po ciężkiej pracy. Masz ochotę odpocząć i się zrelaksować. Siadasz przed kominkiem i podpalasz wysuszone drwa w kominku. Ogień wesoło zaczyna huczeć. Po woli dociera do Ciebie przyjemne naturalne ciepło, prawdziwego płomienia, zaczynasz się czuć dobrze i przyjemnie. Słyszysz wesołe trzaski ognia, a Twoim oczom ukazuje się płomienie unoszące się w pomarańczowo, czerwonych barwach nad polanami. Miło jest ujarzmić żywioł, ku swoim potrzebom.

 

Kominki i Bezpieczeństwo

Wszystkie wkłady i piece kominkowe posiadają certyfikaty takie jak: CE, EN 613, DIN. Są produktami renomowanych firm z całej Europy. Oferowane przez nas kominki wykonane są z wysokogatunkowej stali RAEX EN.ST 37.2 o grubości 4 mm do 8mm deklarację zgodności z PN-EN 13229. W zależności od technologii oferujemy rozwiązania wykonane z żeliwa, które posiadają jeszcze lepsze właściwości grzewcze. Większość kominków w dzisiejszych czasach posiada szybę, która zapobiega wypadaniu żaru. W celu ochrony dzieci przed dotknięciem szyby, można zakupić akcesoria takie jak np. Parawan kominkowy.

Kominki i czystość

Nasi klienci decydują się na zakup kominka ze względu na wizje ognia – dlatego bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego wkładu kominkowego lub piecowego. Większość kominków posiada tzw kurtynę powietrzną, która odgradza dym ze spalanego drewna od szyby. W zależności od precyzji wykonania wkładu, bądź pieca kominkowego działa mniej lub bardziej skutecznie. Firma Girra doradza, które kominki mają najlepsze kurtyny powietrzne – dzięki temu ręczne czyszczenie szyby staje się rzadkością. Dowiedz się więcej w artykule: Czyszczenie kominka.

 

Ciekawostki

Kominek powieszony na ścianie niczym obraz – Biokominek daje Ci taką możliwość, bo nie wymaga kominka. Więcej o biokominki. Dowiedz się więcej o: Biokominki

Kominek na pilota – Kominki gazowe Dru umożliwiają kontrole ognia poprzez pilot i sterowanie wysokością płomienia: 5, 10 i 15 cm. Wyłączasz go jednym przyciskiem.