Czyszczenie kominka

Czyszczenie kominka

Kominek, który cieszy oko, czyli jak czyścić kominek z kamienia naturalnego

Wielu właścicieli kominków i mebli z kamienia naturalnego, czy to kuchennych czy to łazienkowych boryka się z dylematem, jak o nie dbać, by służyły przez długie lata. Czym je czyścić, aby ich nie porysować czy nie wyszczerbić krawędzi. Co najlepiej nałożyć aby były lśniące i błyszczące. Dziś odpowiemy więc na pytanie, jak czyścić kominek z kamienia naturalnego. Okazuje się, że czyszczenie kominka nie jest trudne i pracochłonne, nie jest też kosztowne, jak to by się mogło wielu osobom wydawać. Trzeba tylko wiedzieć, jak zrobić to dobrze.

Jak czyścić kominek. Dwa sprawdzone sposoby.

Istnieją znane od dawien dawna, dwa sposoby czyszczenia kominka wykonanego z kamienia. Pierwszym sposobem jest czyszczenie kamienia naturalnego środkami chemicznymi. Oczywiście muszą być to preparaty odpowiednio dobrane do tego celu. Pamiętaj,  żeby zawsze zapoznać się z ulotką, żeby upewnić się, czy możesz użyć danego preparatu do Twojego kamienia. Drugi sposób opiera się na zrezygnowaniu ze  stosowania past woskowych, czy wszelkiego rodzaju olejków czyszczących, czy nabłyszczających. W tym sposobie stawiamy na prostotę, a więc używamy tylko ciepłej wody (może być z dodatkiem płynu do mycia naczyń) i do tego delikatne ściereczki najlepiej z mikrofibry czy innych cienkich materiałów, które nie porysują nawierzchni.

Ostrożność i rozwaga, czyli czym czyścić kamień naturalny

 

Główną zasadą przy pielęgnacji kamienia naturalnego jest przede wszystkim ostrożność i rozwaga. Wśród kamieni naturalnych istnieje grupa kamieni, która musi być traktowana wyjątkowo. Do tej grupy należą na przykład piaskowiec, czy marmur. Czyszcząc te kruszce trzeba być szczególnie czujnym, gdyż należą one do grupy miękkich surowców, co powoduje, że bardzo łatwo je zniszczyć. Gdy nasz kamień narażony jest na zmienne warunki klimatyczne (mamy go na zewnątrz np. wykonaliśmy z niego schody), należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek konserwujący i chroniący przed polską aurą pogodową. Do kamienia naturalnego znajdującego się wewnątrz domu wystarczy wyżej wspomniana ciepła woda i delikatna szmatka. Jeśli musimy wyczyścić miejsce z kamienia naturalnego, z którym często mamy kontakt na przykład stół kuchenny czy umywalkę to pamiętajmy, aby stosować sprawdzone środki, który mogą mieć kontakt z człowiekiem czy jedzeniem, aby nikt z domowników nie zatruł się wybranym specyfikiem. Nie należy także stosować kolorowych środków czyszczących, aby kamień nie zafarbował i nie zmienił naturalnej barwy. Jeśli nie trafimy z odpowiednim środkiem czyszczącym możemy spowodować nieodwracalne i bezpowrotne zmiany w naszym kamieniu. Kuchnia w zabudowie z kamienia czy kamień dekorujący obudowę kominka, mają nam służyć przez wiele lat, dlatego ta pielęgnacja jest tak ważna. Nie powinniśmy czyścić powierzchni z kamienia twardymi papierami czy ściereczkami. Pamiętajmy też, aby nie wybierać środków, które zawierają kwasy, gdyż mogą one zostawić na naszym blacie czy na naszej zabudowie nieestetyczne smugi i nierówności.

Jak czyścić kominek z kamienia naturalnego, by cieszy oko

Jeśli chcemy, żeby nasz kamień naturalny cieszył oko wszystkich domowników i odwiedzających nas gości możemy go polerować, nabłyszczać, szlifować czy wyrównywać. Po tych wszystkich czynnościach pielęgnacyjnych warto zastosować impregnat do ochrony kamienia, który dłużej utrzyma wypielęgnowany efekt, efekt świeżości. Dzięki impregnatowi brud nie będzie tak szybko przyczepiał się do naszego kamienia. Pomimo, iż kamień naturalny jest surowcem trwałym i wytrzymałym to jednak, aby efekt trwałości nam służył i naszym pokoleniom również musimy o niego dbać jak o naszych najbliższych. Kamień naturalny tworzy w domu i na zewnątrz niesamowitą aurę. Nasze pomieszczenia nabierają charakteru luksusowego i indywidualnego. Kamień naturalny jest surowcem eleganckim i stylowym, gdy połączymy go z innymi materiałami budowlanymi uzyskamy designerski szyk mieszkania. Jest to materiał ogromnie ceniony nie tylko przez konsumentów, ale także przez architektów, którzy są wstanie stworzyć nam indywidualny projekt i wizję, gdy sami nie mamy pomysłu na wykończenie domu, ale wiemy, że chcemy, aby znalazły się w nim elementy wytworzone z kamienia naturalnego. Kamień naturalny idealnie pasuje do aranżacji nowoczesnej, industrialnej czy prostej, klasycznej. Dlatego stosując środki, płyny, które nie są przeznaczone do czyszczenia kamienia naturalnego dużo ryzykujemy. Jeśli użyjemy fatalnego płynu zamiast uzyskać efekt nabłyszczenia możemy uzyskać efekt matowienia, o który przecież nam nie chodziło.

Najlepiej zapoznać się z ofertą środków, które nie wymagają mocnego szorowania, gdyż możemy wtedy zniszczyć naturalność kamienia, wytworzoną przez przyrodę. Na polskim rynku powstaje coraz więcej przedsiębiorstw, które proponują nam środki czyszczące, dlatego zawsze przed pierwszym polerowaniem czy myciem, warto zastosować zakupiony przez nas preparat na próbce kamienia (dobrze taką posiadać) i sprawdzić jak na ten preparat reaguje. Musimy pamiętać, że preparat przeznaczony do szlifowania czy czyszczenia granitu niekoniecznie może sprawdzić się przy pielęgnacji marmuru czy piaskowca, zatem zawsze warto wykonać eksperyment sprawdzający działanie środka. Działajmy z rozwagą dokonując zakupu, zawsze sprawdźmy preparat, substancję, którą kupujemy dwa razy, jeśli nie chcemy, aby nasz kamień stracił swoje naturalne piękno.

Share this post