Granit czy marmur – co na blat kuchenny?

Granit czy marmur – co na blat kuchenny?

Jak już wiecie, Firma GIRRA to nie tylko kominki, ale już od dłuższego czasu zajmujemy się również kamieniarstwem.

Wpis o spiekach kwarcowych i ich fantastycznych walorach już był. W dzisiejszym wpisie będzie trochę o granitach i marmurach, bo te kamienia są znane każdemu.

Przykładowe granity w naszej ofercie

Granit to głębinowa kwaśna skała o budowie jawno krystalicznej, zbudowana z kwarcu, skalenia potasowego i plagioklazu oraz biotytu. Granit przybiera różne barwy, najczęściej szare, jasnoszare, niekiedy prawie białe, białoróżowe, zielone, czerwone, ciemnoszare i inne. Granit jest najpospolitszą skałą magmową. Występuje w utworach wszystkich er i na wszystkich kontynentach. W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce.

Ze względu na dostępność dużych bloków, łatwość cięcia i polerowania, walory estetyczne oraz wytrzymałość i kwasoodporność jest używany w budownictwie jako kamień budowlany (bloki, krawężniki, kostka, grys) i dekoracyjny (płyty okładzinowe, schody, parapety, zabudowy kominka, blaty kuchenne).

No właśnie, blaty kuchenne. Blaty kuchenne wykonane z granitu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania oraz  na wysokie temperatury, a ta cecha w blatach kuchennych odgrywa bardzo ważną rolę. Kiedy na granitowej powierzchni postawi się gorący garnek, lub inne gorące naczynie, nie powinno ono zostawić żadnego śladu. Kamień ten w pewnym stopniu jest także odporny na działanie środków chemicznych, a to również ważne, bo chyba każdy używa detergentów, aby utrzymać czystość w kuchni lub łazience. Wykonane przez Girra blaty są impregnowane specjalnymi środkami, dzięki czemu blat zabezpieczony jest przeciw powstawaniu śladów po wylaniu np. substancji chemicznych, octu, oleju.

Chyba najważniejszą cechą blatów z granitu jest jego estetyczny wygląd. Każda kuchnia z blatem granitowym wygląda elegancko, luksusowo oraz ponadczasowo.

Kamień ten można poddawać obróbce, dzięki specjalnym maszynom, można przycinać i formować wiele kształtów, aby wnętrza wyglądały unikalnie. Obróbka granitu jest bardzo trudna, dlatego powinny się zajmować tym firmy w tej dziedzinie wyspecjalizowane. Blat wykonany z granitu choć jest bardzo twardy, może ulec uszkodzeniu, wówczas jego naprawa jest trudna. Może dojść do tego, że trzeba będzie wymienić cały blat na nowy.

Firma GIRRA w swojej ofercie posiada między innymi następujące marmury i granity:

Marmur powstały w wyniku przeobrażenia się minerałów w nich zawartych pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Dlatego zalicza się do skał przeobrażonych. Inną nazwą marmuru jest  „wapień krystaliczny”.

Marmur jest to kamień łatwy w obróbce, jest przyjazny polerowaniu, cięciu i rzeźbieniu dlatego jest chętnie wykorzystywany przez artystów. Jest twardy, ale miększy i mniej odporny na zarysowania od granitu. Polerowany marmur nie jest trwały, ale ma jednak większą przyczepność niż granit, dlatego jest odpowiedni  na posadzki w miejscach posiadających kontakt z wodą. Cechuje się małą nasiąkliwością, lecz nie jest zalecany do stosowania go jako blaty kuchenne, ponieważ plamy z kwasów zawartych w pożywieniu oraz detergentach są trudne bądź niemożliwe do usunięcia. Mimo tych wad, marmur ma swoich zwolenników, którzy doceniają jego unikalne wzornictwo i kolorystykę. Kamień ten jest przede wszystkim wykorzystywany jako materiał wykańczający i dekoracyjny. 

Teraz już wiecie, czym różnią się marmury od granitu i do czego i gdzie są stosowane. Mam nadzieję, że temat ten kogoś zainteresował i wykorzysta tę wiedzę w przyszłości.

Przykładowe marmury w naszej ofercie

Share this post