Menu
Menu

17.08.2015 | KOMINEK I KOMINKOWY SŁOWNIK

17.08.2015 | KOMINEK I KOMINKOWY SŁOWNIK

 

KOMINEK I KOMINKOWY SŁOWNIK

Marzysz o kominku w swoim domu i „przymierzasz” się do jego zakupu ale niekoniecznie wiesz jak się do tego zabrać? Dziś przedstawiamy mini słownik kominkowy, który być może ułatwi podjęcie decyzji o zakupie kominka, a na pewno pozwoli zgłębić wiedzę na temat kominków.

Milieu_3_Model_02

Kominek otwarty  – rola takiego kominka ogranicza się przede wszystkim do funkcji dekoracyjnej. Brak tutaj kontroli nad przebiegiem procesu spalania i tym samym drogi spalin do komina dlatego większość wytwarzanej energii jest tracona.

Kominek konwekcyjnyw takim kominku gazy powstające w wyniku spalanego drewna ogrzewają sklepienie oraz ścianki boczne wkładu kominkowego i tym samym wprawiają w ruch otaczające powietrze, które wypychane jest na do pomieszczenia przez zamontowane kratki na urządzeniu. Kominek tego typu szybko przekazują energię i szybko się wychładzają. 

Kominek akumulacyjny – (z dostawioną lub nadbudowaną ceramiczną masą akumulacyjną) gorące gazy przepływają przez masy ceramiczne, które absorbują ciepło, wygrzewają się. W ten sposób nagrzana masa akumulacyjna oddaje energię – ciepło stopniowo do pomieszczenia przez wiele godzin.

Kominek z płaszczem wodnym gazy powstające podczas spalania przelatują przez otaczający palenisko płaszcz wodny wypełniony wodą instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki podłączeniu kominka do C.O. podgrzewa on wodę przepływającą przez płaszcz wodny, a następnie jest kierowany do grzejników, ogrzewania podłogowego lub wody użytkowej.

Moc cieplna – jest to użyteczna ilość ciepła emitowanego przez wkład kominkowy w danej jednostce czasu.

Ciąg  –  jest rezultatem różnicy temperatur pomiędzy powietrzem gorącym, które unosi się do góry, a zimym, które opada. W skrócie to obieg powietrza.

Deflektor  – jest elementem który uniemożliwia wylot spalin bezpośrednio do komia; wydłuża on drogę spalin dzięki czemu następuje ich dokładne dopalanie w komorze i temperatura na wylocie jest niższa , tym samym zmniejszają się straty energii  a efektywność paleniska jest wyższa.

Czopuch – to  element wkładu kominkowego znajdujący się na jego korpusie i połączony z nim, odporny na wysokie temperatury

Króciec wylotu dymu – element znajdujący się w górnej części wkładu służący do odprowadzania dymu do przewodu kominowego.

Kanał dymowy – przewód, który służący do odprowadzania spalin.
Powietrze pierwotne–  powietrze podstawowe do spalania, doprowadzane pod ruszt paleniska służące spalaniu paliwa

Powietrze wtórne – służy do regulacji mocy podczas palenia.

Kurtyna powietrzna  – to układ drobnych otworków wokół drzwiczek kominka, które tuż przy powierzchni szyby.  Zapewniają  one dopływ czystego powietrza do wewnątrz tworząc  kurtynę utrzymującą spaliny w niedużej odległości od szyby. W ten sposób pozostaje ona czysta.